Şizofreni Hastaları Sporla Tedavi Ediliyor

25 Ocak 16

sizofreni-hastalari-sporla-tedavi-ediliyor

Çorum’da şizofreni hastaları fiziksel aktivitelerle tedavi ediliyor. Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu ile Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ortak yürüttüğü proje Türkiye’de ilk defa Çorum’da uygulandı. İki aydır devam eden proje kamuoyuna tanıtıldı.

Sağlık Meslek Yüksek Okulu Spor Salonunda gerçekleşen proje tanıtım etkinliğine Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Nurcan Baykan, Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mete Dolapçı, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Müdürü Doç.Dr. Faruk Yamaner ve Ruh Sağlığı merkezi doktorları ile hastalar katıldı.

BESYO Müdürü Faruk Yamaner yaptığı açıklamada,  projenin Türkiye’de ilk defa uygulandığını belirterek, hastaların sadece ilaçla değil, rekreasyon ve fiziksel aktivite ile tedavi olmasını amaçladıklarını söyledi.

BESYO Müdürü Faruk Yamaner ünlü iş adamı Mustafa Koç’un ölümüyle ilgili haberlere de değinerek, bilinçsiz yapılan sporun oluşturabileceği risklere de işaret etti.

“Mustafa Koç spor yaparken kalp krizinden öldü” şeklinde haberlerin yer aldığını söyleyen Yamaner, “Eğer sporun kurallarını yerine getirmiyorsanız bu tür hadiseler kaçınılmazdır” dedi.

Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Emrah Karadere’de şizofren hastaları üzerinde sporun etkisinin şu ana kadar hiçbir yerde denenmediğini belirterek,  7 haftadadır devam eden projenin amacına ulaştığını söyledi.

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mete Dolapçı’da  bu gibi yöntemlerin tedaviye önemli katkı sağlayacağını ifade etti.

Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Nurcan Baykan’da açıklamasında tedavide, ilaç ve medikal tedavilerin yanı sıra diğer unsurlarında göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından Hitit Üniversitesi Rektörlüğünce, projeye katılan hastalara eşofman hediye edildi.
T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum