Meslek Yüksekokulumuzda Lisansüstü Eğitim İmkanları Paneli Düzenlendi

21 Aralık 17

Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu’nda, Üniversite-Alaca işbirliği kapsamında ‘Lisansüstü Eğitim İmkânları Paneli’ gerçekleştirildi. Panele; Alaca Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hürrem Dursun, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yılmaz Karaalp, İlçe Halk Eğitim Müdürü Yaşar Tunay, Halkbank Alaca Şube Müdürü Ahmet Uyanık, Alaca’da bulunan lise, ortaokul, ilkokul müdürleri, öğretmenler ve lisansüstü eğitimine meraklı çok sayıda Alaca sakini katıldılar. 

Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Evkuran, Hitit Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özalp’ın panelist olarak katıldığı panelin moderatörlüğünü Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Metin Uçar gerçekleştirdi. 

Uçar; açılış konuşmasında "Göreve başladığında Alaca’daki eğitim seviyesinin ne denli yüksek olduğunu ve kamu çalışanları arasında lisansüstü eğitimine başlayıp, bir süre devam edip daha sonra ulaşım vb. sorunlarla yarıda bırakanların sayısının azımsanamayacağını gözlemlediğini" belirtti. Bu şartlarda Alaca’da neler yapabiliriz diye düşündüklerini ve Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı ‘İşletme, Bankacılık ve Finans, Siyaset ve Sosyal Bilimler’ Tezsiz Yüksek Lisans programlarının ders dönemlerinin Alaca’da yapılabileceği konusunun paydaşlarla görüşüldüğünü ve olumlu sonuçlar alındığını aktardı. 

İlk panelist olan Prof. Dr. Mehmet Evkuran; yüksek lisans eğitiminin kazanımlarını, artık eğitimde lisans eğitiminin birçok açıdan yetersiz kaldığını dolayısıyla lisansüstü eğitimi alan bireyin ayrıcalıklı olduğunu belirtti. Yüksek lisansın amacının ilgili alanda uzman birey yetiştirmek olduğunu hatırlatan Evkuran, tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarının birbirinden farkına değindi. Alaca’da planlanan tezsiz yüksek lisans eğitimlerinin detaylarını anlatan Evkuran, Sosyal Bilimler Enstitüsüne ait öğrenci ve program istatistiklerini de paylaşarak tüm katılımcılara teşekkür etti ve sözü diğer panelist Prof. Dr. Ahmet Özalp’e devretti. 

Prof. Dr. Ahmet Özalp, Siyaset ve Sosyal Bilimler Tezsiz Yüksek Lisans Programını neden Alacaya açacaklarını, programın ne gibi kazanımları olduğunu aktardı. Özalp, program hocalarının sadece ders anlatıcıları olarak düşünülmemesi gerektiğini, Üniversite-Alaca işbirliğinin bir ayağı olarak anlamının çok daha önemli olduğunun altını çizdi. Siyaset bilimi tezsiz yüksek lisansının bol okumayla, farklı fikirlerin tartışılmasıyla, derslere devamla anlamlı olacağını ve bu durumun da entelektüel birikim sağlayacağını belirten Özalp, Meslek Yüksekokulumuzun aracılığından dolayı duyduğu memnuniyetle konuşmasına son verdi. 

Panelistlerin konuşmasından sonra dinleyicilerin, lisansüstü programlarına dair sorularına cevap verilerek etkinlik sona erdi

Lisansustu_egitim_imkanlari
2
Lisansustu_egitim_imkanlari
Lisansustu_egitim_imkanlari
T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum