Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğrencileri Hasan Paşa Yazma Eserler Kütüphanesini Ziyaret Etti

08 Mayıs 17

HİTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığına bağlı Çorum Hasan Paşa Yazma Eserler Kütüphanesini ziyaret etti. Öğrenciler, 4 binden fazla Osmanlıca yazma eser ile 8 bin civarında matbu kitap barındıran ve bu yönüyle bölgenin en zengin kütüphanelerinden biri olma özelliğini taşıyan Hasan Paşa Yazma Eserler Kütüphanesinde konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler alıp akıllarına takılan sorulara cevap buldular.

Kütüphanenin dersliğinde öğrencilere yaklaşık yarım saatlik bir sözlü sunum yapan Kütüphane Müdürü İsmail Duyar, Kütüphanenin geçmişi ve aynı zamanda Kütüphane binasının tarihçesiyle ilgili bilgileri öğrencilere aktardı. Kütüphaneci Özgür Altınok'un da yer aldığı sunumda öğrenciler, kütüphanelerde kullanılan sınıflandırma sistemlerinden bir kütüphanecinin taşıması gereken niteliklere, yazma eserlerin taranması ve kataloglanmasından dijital ortama aktarılmasına kadar pek çok konuda bilgi sahibi oldu. Duyar, öğrencilere kendi hayatından kesitler de sunarak kütüphanecilik işinin ve mesleğinin detaylarına dair ipuçları verdi ve Hasan Paşa Yazma Eserler Kütüphanesinde yer alan eserlerin tamamının aynı zamanda dijital ortamda da saklandığını, inceleme ve araştırma yapmak isteyenlerin Kütüphaneye gelmesine gerek kalmadan tamamen İnternet üzerinden diledikleri eserlere sahip olabileceğini ifade etti ve sistemin işleyişiyle ilgili çeşitli bilgiler aktardı.

Tarihi Kütüphaneyi gezen Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri, kendileri için son derece ufuk açıcı olan ziyaretten ve edindikleri bilgilerden duydukları memnuniyeti dile getirerek yetkililere teşekkür ettiler.

1
2
T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum