Makina Mühendislisliği Bölümü öğrencilerine TÜBİTAK'tan Destek

25 Ekim 18

Fakültemiz Makina Mühendislisliği Bölümü öğrencilerine TÜBİTAK 2209/A-Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Desteği verilmiştir. Osman Özenç ve Mecit Alperen Alver tarafından, Polimer Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Adnan Sevil’in akademik danışmanlığında hazırlanan “Mikrodalaga Işımalı Motor Tasarımı” başlıklı bitirme projesi TÜBİTAK 2209/A-Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Desteği kapsamında destek almaya hak kazanmıştır. 

 Projede, iş üretmek için yakma işlemi ile genleşme yerine, mikrodalga ışıması ile genleşme gerçekleştirilmesini önermektedir. Bu amaçla farklı basınçlarda, (gaz, sıvı veya katı) hava, karbondiaksit, oksijen, azot, hidrokarbon esaslı gazlar veya inert gazların mikrodalga ışımasına maruz tutulması, gerçekleşecek genleşmeden iş üretilmesinin sağlanmasıdır. (Önerilen bu süreçte, yanma ve patlama gibi herhangi bir kimyasal süreç gerçekleşmesine izin verilmemektedir). Temiz, tehlikesiz, yüksek tahrikli ve ucuzdur.

 Hidrokarbon ve türevlerini kullanan yakıt sistemleri (hidrojen ve elektrikli sistemler hariç) ısı/iş verimi, yakıt/atık verimi ve yakıtın dışa bağımlılığı gibi temel sorunlara sahiptir. Bunlar hep geliştirilmekle birlikte, son yıllarda iyileştirme yüzdelerinin hızı azalmıştır. Yeni uygulamalar üretmek, yakıt, yanma kavramlarını ortadan kaldırmak, ısı-iş çevirimi, vb mekanik düzeneği tamamen farklı zeminlerde çalışan süreçler geliştirmek gerekmektedir. Bütün bunları göz önüne aldığımızda, aslında enerji değeri olmayan kaynakların, enerji üreten kaynaklara dönüştürülmesi söz konusudur. 

 

Öğrencilerimizi ve öğretim üyemizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.

T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum