"Ultrasonik Akış Ölçer” Başlıklı Seminer Gerçekleştirildi

14 Aralık 18

Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 2018-2019 Akademik Yılı Güz Dönemi Seminerleri kapsamında, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi M. Alparslan Güngör tarafından “Ultrasonik Akış Ölçer” başlıklı seminer gerçekleştirildi. 

 

Seminerde, günümüzde birçok endüstriyel alanda, dairesel tip borularla taşınan sıvıların hızı ve miktarına yönelik akış ölçümlerinin yapılmasına dair ihtiyaçtan bahsedildi. Bu kapsamda akış ölçümü amacıyla, ultrasonik akış ölçerlerin kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır. Ultrasonik akış ölçerler içme suyu, sıcak su, demineralize su, petrol, asit, yağ, kimyasal sıvılar vb. birçok sıvının akış miktarının ölçülmesi amacıyla kullanılmaktadır. Ultrasonik akış ölçer yönteminde, borudan geçen sıvı akış hızı yüksek frekanslı ses (ultrason) dalgası yardımıyla bulunarak akışkan miktarı hesaplanmaktadır. Akış ölçer, boru çevresine yerleştirilen ultrasonik sensörlerin gönderdikleri ses dalgalarının güzergâhlarındaki ortalama hızı ölçer. 

Gelişen teknoloji ile birlikte ultrasonik akış ölçer teknolojisinin hızla gelişmesi nedeniyle, çok yollu ultrasonik akış ölçer sisteminin tasarlanması ve sıvı akış hızının yüksek doğrulukta hesaplanmasına yönelik yeni bir algoritmanın geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Tasarım sonunda, özgünlüğünü ortaya koyan yüksek hassasiyette sıvı akış ölçümü yapabilen ve geliştirilmeye açık bir cihaz ortaya çıkmış olacaktır.Ayrıca tasarım ve yazılımda yapılabilecek değişikliklerle cihazın, tanktaki sıvı miktarının ölçülmesi gibi farklı işlevlerde de kullanılması düşünülmektedir.

AGungor-2
T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum