Meslek Yüksekokulumuz ileTarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İşbirlikli Eğitim Semineri II

14 Mart 18

Hitit Üniversitesi ve TKDK Çorum İl Koordinatörlüğü işbirliği ile hazırlanan, “Süt Hijyeni ve Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi” konulu eğitim seminerinin Çorum etabı 12 Mart’ta tamamlandı. Eğitim seminerinin gerçekleşmesinde, Hitit Üniversitesi Veterinerlik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bahat Comba, bölümün öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Arzu Comba, Yrd. Doç. Dr. Şeyma Aydemir, Yrd. Doç. Dr. Özgen Yılmaz ve Gıda İşleme Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gönül Arslan Akveran ile TKDK Çorum İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvaçer gereken özveriyi sarfederek girişimcilere ulaşmayı mümkün kılmışlardır. Açılış konuşmasını yapan ve eğitim seminerinin önemine değinen İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvacer (TKDK) işletme sahiplerine ilgi ve katılımlarından ötürü teşekkürlerini sundu. Seminere Veterinerlik Bölümü öğrencileri de katılımda bulundu.

“Sağım ve Hijyen Kuralları” başlıklı eğitimi vermek üzere Yrd. Doç. Dr. Şeyma Aydemir (HİTÜ) anlatımına başladı. Süt verimi ve niteliğini etkileyen etmenlere vurgu yaptı. “Verim almak amacıyla sağım sayısının arttırılması ticari açıdan cazip gelse de bu durum, hayvan sağlığını tehlikeye atacak düzeylere asla ulaşmamalıdır.” şeklinde belirtti. Sunumda, süt üretim merkezlerinde ortaya çıkabilecek hastalıkların önemli bir kaynağının da çalışanlar (insan faktörü) olduğu ifade edildi. Sütün, hayvandan sağıldıktan hemen sonra ve mutlaka soğutulmasının önemine dikkat çekildi. Süt sığırcılığında hedeflenen fazla ve kaliteli süt eldesi için hijyen kurallarına dikkat etmenin anahtar nitelik taşıdığı belirtildi.

“İşletmede hijyen olmadıkça doğru bakım, besleme ve hayvanın yüksek verimli ırktan olmasının bir anlamı yoktur.”

Eğitim Semineri’nin ilk kısmında öne çıkan sloganlar:

HER SAĞIMDAN ÖNCE OKU, SONRA UYGULA!!!

SAĞIMHANENİ TEMİZ TUT, SÜTÜNÜ KORU!!!

GÜVENLİ ÜRETMEZSEN SAĞLIKLI YAŞAYAMAZSIN!!!

DİKKATLİ OL, KAZANÇ SENİ BULUR!!!

TEMİZLEMEZSEN KAYBEDERSİN!!!

SAĞLIKLI SÜT ANCAK SAĞLIKLI HAYVANDAN ELDE EDİLEBİLİR!!!

OKUMADAN İŞE BAŞLAMA!!!

“Buzağı Kayıplarının Önlenmesi ve Sürü Sağlığı” başlıklı sunumuna “Süt, ithal etmediğimiz nadir ürünlerdendir.” diyerek başlayan Yrd. Doç. Dr. Bahat Comba (HİTÜ), “Süt gelecektir.” diyerek sunumunu sürdürdü. “Hayvanların süt vermekle ilgili bir sorunları yok. Süt üretmek onların doğal özelliği. Bizim buradaki amacımız sadece kaliteli süt eldesidir ve bu yüzden hijyen kurallarına dikkat etmemiz hayati önem taşımaktadır.” diyerek konuşmasını sürdüren Yrd. Doç. Dr. Bahat Comba (HİTÜ), ileri besleme ve bakım aşamalarına değindi. Her ne kadar maliyetli olsa da hijyenik ortamın mutlaka tesis edilmesi gerektiğine işaret edildi. Sunumun devam eden aşamalarında anlatılanlar, katılımcıların fikir ve beyanları ile sık sık desteklendi. Katılımcılara ait yorumların bazıları şöyledir:

“Sen hayvanlarına bakarsan; onlar da sana bakar.”

“Hijyen için kullanılan malzemelerin maliyeti üretici bir problem.”

“Kalifiye çalışan eksiği çok büyük ve hayvanı sevmeyen kimselerle çalışmamız mümkün değil. İnsan hatası en aza indirgenmeli. Otomatik sistemlerden destek alıyoruz.”

“Veterinerlik Bölümü bir ihtiyaç.”

“TKDK’nın desteği sayesinde ufkumuz açıldı; çıtamız yükseldi.”

Yrd. Doç. Dr. Bahat Comba (HİTÜ) konuşmasını “Doğuma yapılan iyi niyetli ve panikle yapılan müdahaleler çoğu kez yeni doğan buzağıya zarar vermekte.” diyerek sürdürdü. İşletmelerdeki kadın istihdamının önemine yoğun dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Bahat Comba (HİTÜ) şu benzetme ile anlatımın içeriğini pekiştirdi: “Doğum yapmakta olan bir ineğin halinden en iyi, bir “ANNE” anlar. Sütün kıymetini en iyi, bir “ANNE” bilir. Buzağı-anaç arasındaki bağı en iyi, bir “ANNE” görebilir. Bu yüzden, işletmelerimizde kadın istihdamı bir seçenek değil; zorunluluktur.” Doğum sonrasında ineklerin yavrularını mutlaka görmeleri gerektiği belirtildi.

“Doğum yapan inek, yavrusunun hayatta olduğundan emin olmalıdır.”

Yrd. Doç. Dr. Bahat COMBA (HİTÜ), konuşmasında ortaya çıkan yeni bir yöntemi kullanmadan önce o yöntemin hayvanın biyolojisine uygunluğunun kontrol edilmesi gerektiğini ifade etti.

“Antibiyotikli süt kullanımından kesinlikle kaçının.”

Aşılanın ucuz, kolay ve garantili bir uygulama olduğuna ama tedavinin pahalı, zor ve kesinliği olmayan bir süreç olduğuna dikkat çekildi. Söz konusu süt verimi ve direnci karşılaştırmak olduğunda, bir hayvanın genetik açıdan hastalıklara dirençli olmasının yüksek süt verimine sahip olmasından daha önemli olduğunun altı çizildi.

AĞIZ SÜTÜ VER, BUZAĞINI YAŞAT!!!

DÜVELERİ BESİ HAYVANI GİBİ BESLEME!!!

GEREKMEDİKÇE MÜDAHALEDE BULUNMAYIN!!!

SAĞLIKLI BUZAĞILAR KARLI İŞLETMELER!!!

KURALLARI UYGULA, KAYBEDEN SEN OLMA!!!

Eğitim Semineri’nin tamamlanmasının ardından Koordinatör Mustafa Mansur Yalvaçer (TKDK) katılımcıların anlatılan kurallara uyulmalarını söyledi; mevcut hataların yinelenmemesi gerektiğini belirtti.

Eğitim Semineri’ne iştirak eden Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin ALKAN konuşmasında, yaklaşmakta olan Hitit Üniversitesi 13. Yıl Kutlamaları’na değindi. Üniversitelerin eğitsel anlamda etkinlik kazanabilmesinin önemine vurgu yaptı. Yapılan atılımları günümüzde getirdiği başarılara dikkatleri çeken Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan gelecek planlarından bahsetti. TKDK ile kurulan manevi bağların zamanla somut dönüşler sağladığını belirtti. Veterinerlik Bölümü ve TKDK işbirliğinde yapılan eğitim seminerlerinin Türkiye’de ilk ve örnek olduğunu – Koordinatör Mustafa Mansur Yalvaçer’in (TKDK) belirttiği doğrultuda – vurguladı.

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan’nın konuşmasını tamamlamasının ardından katılımcılara ve Veterinerlik Bölümü öğrencilerine katılım belgeleri verildi. Ayrıca Koordinatör Mustafa Mansur Yalvaçer (TKDK) semineri hazırlayan öğretim üyelerine teşekkür belgelerini takdim etti.

“Süt Hijyeni ve Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi” konulu eğitim seminerinin Mecitözü etabı, 20 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecektir.

 

 

Haber: Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Komisyonu Başkanı

Yrd. Doç. Dr. Özgen Yılmaz ve Komisyon Üyeleri

Mart 2018

 

 

 

 

Hitit-TKDK
Hitit-TKDK
Hitit-TKDK
Hitit-TKDK
Hitit-TKDK
Hitit-TKDK
Hitit-TKDK
Hitit-TKDK
Hitit-TKDK
Hitit-TKDK
Hitit-TKDK
Hitit-TKDK
Hitit-TKDK
Hitit-TKDK
Hitit-TKDK
T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum