Makine Mühendisliği Bölümümüz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğüne Teknik Gezi Gerçekleştirdi

25 Nisan 18

Fakültemiz Makine Mühendisliği Bölümü tarafından 20 Nisan 2018 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğüne teknik gezi düzenlenmiştir. Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili ve Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Kılıçarslan ve Arş. Gör. Sertaç Samed Seyitoğlu’nun gözetiminde yapılan teknik gezide, yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’ne bağlı Yenilenebilir Enerji Birimi ve Enerji Verimliliği Biriminde görevli uzmanlar tarafından enerjinin önemi, yenilenebilir enerjilerin önemi, potansiyelleri, güncel durumları, güneş ve rüzgar enerji santrallerinin başvuruları, ihale süreçleri ve projelerin hayata geçirilmesi ile ilgili gerekli teknik detaylar, enerji verimliliği konusunda dikkat edilmesi gerekenler ve yapılması önerilen uygulamalar hakkında sunumlar yapılmıştır. Prof. Dr. Ali Kılıçarslan, öncelikle Hitit Üniversitesi Rektörü Reha Metin Alkan’a teknik gezinin gerçekleştirilmesinden dolayı vermiş olduğu katkılardan dolayı teşekkür etti. Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü- Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yüksel Malkoç’a  Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı  Fatih Erişmiş’e, Enerji Verimliliği Dairesi Başkanı  Ersoy Metin’e teknik gezi kapsamındaki eğitimlerin organize edilmesi ve göstermiş oldukları yakın ilgiden dolayı Hitit Üniversitesi adına plaket verdi ve ayrıca eğitimde görev alan Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü personeline teşekkür etti.  

Teknik gezi kapsamında yapılan sunumların sonrasında Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Enerji Verimliliği Uygulama Tesisi ve Enerji Verimliliği Eğitim Tesisi, konusunda uzman mühendisler tarafından gezdirilmiş ve tesislerde yer alan cihazlar hakkında bilgi verilmiştir.

Enerji Verimliliği Uygulama Tesisi: 2001 yılında hizmete açılan tesis ulusal ve uluslararası enerji yöneticisi kurslarının pratik bölümünün yapıldığı uygulama fabrikasında, gerçek bir fabrikada yoğun enerji tüketen fırın, kazan, buhar kapanları, fan ve pompa ünitesi, basınçlı hava ünitesi, aydınlatma ünitesi, soğutma ünitesi ve yanma ünitesi gibi tüm ekipmanlar bulunmaktadır.

Enerji Verimliliği Eğitim Tesisi: 275 m2 alana sahip, yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanan, enerjiyi etkin ve verimli kullanan bir binadır. Binada üst düzeyde ısı yalıtım teknikleri, güneş enerjisi, jeotermal (toprak kaynaklı ısı pompası) enerji sistemleri, fiber optik aydınlatma sistemi, gün ışığı kontrol sistemi, doğal aydınlatma, ısıtma/soğutma amaçlı kompozit duvar gibi yeni teknolojilere yer verilmiştir. Binanın ısıtma ve soğutma ihtiyacının tamamı ile elektrik enerjisini ihtiyacının bir kısmı bu sistemlerle sağlanacak olup fosil yakıt kullanılmamaktadır. Binanın kullanım amaçlarından en önemlileri, “Binalarda Sertifikalı Enerji Yöneticileri” yetiştirilmesi ve “Halkın Bilinçlendirilmesi” olarak belirlenmiştir.

T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum