Elektronik ve Otomasyon Bölümü Projeleri

06 Temmuz 18

Bölümümüzün 2. sınıf öğrencileri, Öğr. Gör. Kemal Güvenli'nin danışmanlığında yoğun bir çalışmanın sonucu projelerini tamamladılar.

Öğrencilerimizden Özcan Şimşek Ramazan Akgül Burak Köse  "Parmak İzi Okuyuculu Elektronik Kapı Kilidi" projesini; Abdurrahman Mustafa Akça Hasancan Sönmez "Sesi Yazıya Dönüştüren Elektronik Pano" projesini ve Halil İbrahim Sarı ve Hakan Yıldırım " Dört Motorlu Drone" projesini  gerçekleştirdiler. Öncelikle çalışmalarımızda ihtiyaç duyduğumuz 3D yazıcının okulumuza teminini sağlayan Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan'a, desteklerinden dolayı Okul Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Kadir Erol'a ve Öğr. Gör. Ömer Boyacı hocamıza teşekkür ederiz.

Parmak İzi Okuyuculu Elektronik Kapı Kilidi, Arduino temelli bir kapı kilidi projesidir. Kilidin elektronik ekipmanlarının yerleştirildiği kasa, kendi tasarladığımız üç boyutlu  modeli yine kendi 3D yazıcılarımızda basarak oluşturduk. Hafızasında 256 parmak izi örneği tutabilen bu elektronik kapı kilidi günlük hayatı kolaylaştırmaktadır. Özellikle güvenlik endişesi yüksek olan ofis, ev, iş yeri ve okullarda kolaylıkla kullanılabilecektir. 

Sesi Yazıya Dönüştüren Elektronik Pano, Arduino temelli bir projedir. Konferanslarda, Seminerlerde, Sunumlarda duyma sorunu yaşayan insanlarımız için kolaylık olması amaçlanmıştır. Android akıllı telefona yüklenen program vasıtasıyla ses yazıya dönüştürülür ve bluetooth haberleşme protokolü üzerinden elektronik panoya iletilir. Bu gelen veri elektronik panoda kayan yazı olarak yazdırılır. Video link  adresi: 

Drone, yine kendi 3D yazıcılarımızı kullanarak omurgasını bastık. Fırçasız motorlar ve esc motor sürücüleri kullanarak dört motorlu bir drone projesini gerçekleştiriyoruz. Harici bir kumanda kullanmadan yine ses ile Android bir akıllı telefon vasıtasıyla uçuş kontrolü sağlayacağız. Kapsamlı bir çalışma olması nedeniyle (ağırlık ve denge optimizasyonu, kapsama alanı, test riskleri vs.)  bu proje üzerinde çalışmalarımız hala sürmektedir. 


İlgili kısa videoları aşağıdaki linklerden izleyebilirsiniz!

https://www.youtube.com/watch?v=BgD42gjCosg

https://www.youtube.com/watch?v=Ne0asp4QYoM


Parmak İzi Okuyuculu Elektronik Kapı Kilidi
Sesi Yazıya Dönüştüren Elektronik Pano
Drone
3D Yazıcılarımız
Drone
T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum