Kamuoyu Açıklaması

22 Haziran 19

22 Haziran 2019 Cumartesi günü yazılı, görsel ve sosyal medyada Meslek Yüksekokulları Kampüsümüzde düzenlenen mezuniyet etkinliğinde İstiklal Marşımızın okutulmadığına ve saygı duruşunda bulunulmadığına ilişkin haberler yer almaktadır.

Üniversitemizin 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Resmi Mezuniyet Töreninin yaklaşık 3 ay öncesinden 21 Haziran 2019 Cuma günü saat 16.00’da Dr. Turhan Kılıçcıoğlu Stadı’nda (Yaklaşık 10.000 kişilik) gerçekleştirilmesi planlanmış ve ihale süreçleri başta olmak üzere bütün hazırlıklarımız tamamlanmıştır. 

Ancak ilimizde son 1 ayda aşırı yağış, sel felaketi ve yıldırım düşmeleri gibi doğa olaylarının yaşandığı da bilinmektedir. Söz konusu süreç zarfında Üniversitemiz ile Çorum Meteoroloji Müdürlüğü arasında sürekli bilgi alışverişi gerçekleştirilmiş olup en son 20 Haziran 2019 Perşembe günü saat 11.00’da tören günümüz için hava tahminleri alınmış ve buna göre etkili sağanak yağış beklentisinin olduğu belirtilmiştir. Alınan bilgiler doğrultusunda da aynı gün saat 12.00’da Rektörümüz Prof. Dr. Ali Osman Öztürk’ün Başkanlığında Senato Üyelerimizin katılımıyla toplantı yapılmış; mezuniyet törenimizin gerçekleştirilebilmesi için tören yeri olarak mezun olan tüm öğrencilerimiz yerine sadece dereceye girenlerin katılabileceği bir kapasiteye sahip olan Üniversitemiz 15 Temmuz Spor Kompleksi (400 Kişilik) belirlenmiştir. 

Yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen resmi törene iştirak edemeyecek olan mezunlarımızın mezuniyet heyecanını yaşayabilmeleri adına elimizdeki imkânlar ölçüsünde eğitim birimlerince de öğrenci, aile ve öğretim elemanı buluşmasına imkân tanıyan etkinlikler yapılması kararlaştırılmıştır. Söz konusu ek programların hiç biri resmi bir tören niteliği taşımamakla birlikte, etkinliklerin içeriği birimlerin fiziki imkânlarına bağlı olarak birim yöneticilerine bırakılmıştır.

Medyada kurumumuza sorulmadığı için bu programlardan birinde resmi tören kurallarının ihlal edilmiş olduğuna dair gerçeği yansıtmayan haberler yer almıştır. Çıkan haberlerle ilgili olarak ilgili Meslek Yüksekokulu Müdürlerimizin bilgisine başvurulmuştur. Alınan bilgiler doğrultusunda diğer eğitim birimlerimiz kapalı mekanlarda etkinlik yapma imkanı bulurken, Meslek Yüksekokullarımızın etkinliklerini düzenlediği Ethem Erkoç Konferans Salonunda aynı tarihte 7. Uluslararası Katılımlı Ulusal Anorganik Kimya Kongresi yapılmakta olduğundan Sosyal Bilimler ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu mezuniyet etkinlikleri açık alanda spontane ve sivil bir ortamda gerçekleştiği anlaşılmıştır.

Konu hakkında diğer birimlerimizle yapılan görüşmeler neticesinde kapalı mekanlarda yapılan etkinliklerin belirli bir format çerçevesinde yapıldığı ancak Meslek Yüksekokulları Kampüsündeki etkinliğin açık alanda, beklenen hava muhalefeti dolayısıyla oldukça kısa bir sürede tamamlandığı görülmüştür. Etkinlikte ailelerimize hoş geldiniz niteliğinde bir konuşma ve hemen ardından bir kep atma etkinliği yapılmıştır. Akabinde kampüs alanında dağınık bir şekilde oturan aileler ile öğrencilerin birlikte zaman geçirmeleri için serbest programa geçilmiştir.

Hitit Üniversitesi medyada göz ardı edildiği iddia edilen milli ve manevi değerlere gereken özeni ve ilgiyi her zaman göstermiştir ve gösterecektir. Bu tip gerçeği yansıtmayan iddiaların Çorum ilimiz için değeri çok büyük olan üniversitemizi yıpratmasına asla müsaade edilmeyecektir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Hitit Üniversitesi Rektörlüğü

T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum