Mevlana Değişim Programı 1. Çalıştayı Düzenlendi

19 Mart 13

Ülkemizdeki üniversitelerin kurum koordinatörlerinin katıldığı Mevlana Değişim Programı 1. Çalıştayı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı Toplantı Salonu’nda düzenlendi. YÖK Başkan Vekili Prof.Dr. Şaban H. ÇALIŞ başkanlığında gerçekleştirilen ve üniversitemiz Kurum Koordinatörü Doç.Dr. Abdurrahman ASAN’ın katıldığı çalıştayda, Program Kurum Koordinatörleri’ne programla ilgili genel bilgiler ile mali hususlara ilişkin bilgilendirmeler yapıldı. En kısa zamanda pratik uygulamaya geçirilmesi istenilen program ile ilgili bilgi alış-verişinin yapılmasının ardından, çalıştay sona erdi.

  • Mevlana Değişim Programı Tanıtım Sunumu için tıklayınız.
  • Mevlana Değişim Programı Bütçe, Kaynak Kullanımı ve Mali İşlemler Sunumu için tıklayınız.
  • Mevlana Değişim Programı Yönetmeliği için tıklayınız.
  • Mevlana Esas ve Usülleri için tıklayınız.

 

Mevlana Değişim Programı Nedir

Mevlana Değişim Programı, yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini mümkün kılan bir programdır. 23 Ağustos 2011 tarih ve 28034 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmelik ile birlikte yurt dışındaki yükseköğretim kurumları ile ülkemizdeki yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin önü açılmıştır.

Diğer değişim programlarından farklı olarak, hiçbir coğrafi bölge ayrımı olmaksızın değişim programı bünyesindeki hareketlilik bütün dünyadaki yükseköğretim kurumlarını kapsamaktadır.

Değişim programına katılmak isteyen öğrenciler en az bir en fazla iki yarıyıl eğitim için; öğretim elemanları ise en az 1 hafta en fazla 3 ay süreyle dünyadaki yükseköğretim kurumlarında ders vermek üzere programdan faydalanabilirler. Benzer şekilde dünyanın bütün bölgelerinden de öğrenci ve öğretim elemanları Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına gelebilirler.

  • Mevlana Değişim Programı ile ilgili Detaylı Bilgiler için tıklayınız.
T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum