Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) İlimizde İkinci Kez Yapıldı

01 Eylül 13
Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) İlimizde İkinci Kez Yapıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nın (ÖSYM), 2013 yılından itibaren yabancıdil bilgisi seviye tespitine yönelik uygulamaya başladığı Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), ilimizde ikinci kez, 01.09.2013 Pazar günü tek oturum halinde yapılmıştır. YDS, ilkbahar dönemi ve sonbahar dönemi şeklinde yılda iki defa yapılmaktadır. Sınava ilimizden ve çevre illerden yaklaşık 1150 aday katılmıştır.

YDS Sınavı Nedir?

2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından, yabancı dil bilgisi seviye belirlemeye yönelik olarak, sadece Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapılacaktır. Diğer yabancı dil bilgisi seviye belirleme sınavları (ÜDS/KPDS vb.) yapılmayacaktır. Ayrıca; ÖSYM tarafından uygulanan ve içeriğinde yabancı dil sorusu/testi bulunan sınavlarda yabancı dil sorusu/testi bulunmayacak, bu adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde YDS’den alacakları puanlar kullanılacaktır.

Bu nedenle, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS vb. sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS/KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu/özel kurum ve kuruluşların sınav/yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için YDS’ye katılmalarıgerekmektedir.

Çorum ÖSYM İl Sınav Koordinatörlüğü

T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum