Eduroam’ la İnternete Bağlanmak Çok Daha Kolay

11 Kasım 15

Üniversitemiz tarafından 2012 yılında başlatılan kablosuz internet projesi her geçen gün kapsama alanını genişleterek büyümeye devam etmektedir. Söz konusu proje kapsamında üniversitemiz yerleşkelerinde iç ve dış ortamlarda akademik ve idari personelimiz, öğrencilerimiz ve misafirlerimiz sahip oldukları her türlü mobil cihazlarıyla internete kablosuz bağlantıyla erişebilmektedir.

Akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz, Üniversitemize ait @hitit.edu.tr uzantılı e-posta adres ve parolaları ile sisteme giriş yapabilmektedirler. Misafirlerimiz ise Bilgi İşlem Daire Başkanlığımız tarafından geliştirilen şifre talep sistemine bağlanarak cep telefonlarına gönderilen kullanıcı adı ve parola ile “misafir” ağından yararlanabilecekleri gibi eduroam ağına katılarak da internet erişimi sağlayabileceklerdir.

Üniversitemiz eduroam Üyesi

Kablosuz ağ altyapımızın tamamlanmasıyla birlikte, üniversitemiz eduroam (Education Roaming - Eğitim Gezintisi) Konfederasyonuna üye olmuştur. Bu üyelikle birlikte, eduroam üyesi olan diğer kurumlara (yurtiçi, yurtdışı) giden personelimiz ve öğrencilerimiz, herhangi bir kayıt işlemine gerek duymadan üniversitemizde kullandığı kullanıcı adı ve parolayı kullanarak, karşı kurumdaki internet hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Aynı durum, eduroam üyesi olan kurumlardan üniversitemize gelen misafirlerimiz için de geçerlidir.Şu an itibariyle eduroam Türkiye’ ye kayıtlı 94 kurum bulunmaktadır. Türkiye eduroam kapsama alanlarında 816 farklı lokasyonda, toplam 9026 adet erişim noktası (access point) ile hizmet sunulmaktadır.

Eduroam bağlantı ayarlarını yapabilmek için http://www.eduroam.hitit.edu.tr/ayar.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum