Üniversitemizden Çorum’a Modern Sınav Merkezi

19 Nisan 15

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Genel Sekreter Yardımcısı Süleyman Akyol, AÖF ve ALS sınavları için kente gelen ÖSYM yetkilileri ile yeni sınav merkezi ve Meslek Yüksekokulu ek bina inşaatında incelemelerde bulundu.

Üniversitemiz bünyesinde Aday Başvuru Merkezi ve Sınav Koordinatörlüğü olarak sınav hizmetlerini yürüten Çorum İl Sınav Koordinatörlüğü modern bir hizmet binasına kavuşuyor.

Meslek Yüksekokulu II. Etap proje kapsamında inşa edilen yeni hizmet binasında faaliyetlerini sürdürecek olan sınav merkezi, diğer birimlerden bağımsız bir şekilde hizmet verecek.

Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, üniversite bünyesinde Aday Başvuru Merkezi ve Sınav Koordinatörlüğü olarak sınav hizmetlerini yürüten Çorum İl Sınav Koordinatörlüğünün gerek her geçen yıl artış gösteren sınav sayısı ve türü ile gerekse bölgede bulunan illerde yapılmayan bazı sınavları yaparak adeta bölgesel bir merkez haline geldiğini söyledi. Rektör Prof. Dr. Alkan, son iki yıl içerisinde YDS (KPDS/ÜDS), ALS, DİB-MBSTS, e-Sertifika ve Atatürk Üniversitesi AÖF gibi birçok sınavı da sınav havuzuna ekleyen koordinatörlüğün, tüm bu sınavları başarı ile gerçekleştirdiğini vurguladı.

Sınav sayısı ile birlikte bu sınavlara katılan aday sayısındaki artışı da göz önünde bulunduran koordinatörlüğün, sınav ve başvuru hizmetlerinin daha konforlu hale getirilmesi hususunda da gerekli çalışmaları yaptığını anlatan Rektör Prof. Dr. Alkan, “Sınav Merkezimiz tarafından tüm sınav işlemlerinin profesyonel bir şekilde, uzman bir ekip tarafından yapılması, başta ÖSYM ve AÖF olmak üzere tüm sınav üst yetkililerinin dikkatini çekmiş ve ülkemizdeki en iyi sınav merkezlerinden birisi olduğu her fırsatta ifade edilmiştir. Merkezimizin bu yapısı, daha önce yapılmayan pek çok sınavın ilimizde yapılmaya başlamasına vesile olmuştur. Daha önceki yıllarda sınavlara katılabilmek için ilimizden başka şehirlere giden adaylar artık Çorum’da sınava girebilmekte olup, pek çok sınavımıza da çevre illerden yoğun bir talep olmaktadır. Yıllara göre baktığımızda 2010 yılında 67 bin 35, 2011 yılında 50 bin 698, 2012 yılında 84 bin 600, 2013 yılında 69 bin 430, 2014 yılında 98 bin 365, 2015 yılında 19 Nisan tarihi itibariyle 2015 ALS dahil 31 bin 890 aday sınava girdi. 2010 yılından itibaren ilimizde yapılan sınav sayısında sürekli bir artışın olduğu görülmekle birlikte 2011 ve 2013 yıllarında en çok adayın sınava katıldığı KPSS- ortaöğretim/önlisans sınavının yapılmaması nedeniyle toplam aday sayısında o yıllarda bir azalma olmuştur. Ancak 2014 yılı itibarıyla, 2010 yılına göre sınav sayısı ve sınava giren öğrenci sayısında önemli bir artış meydana gelmiştir. Sınavların başarıyla uygulanmasında katkı sağlayan tüm paydaşlarımıza teşekkür ederiz” dedi.

Öte yandan Meslek Yüksekokulu II. Etap inşaatı da hızla ilerliyor. Önümüzdeki yıl teslim edilecek olan yeni hizmet binasında 250 kişilik bir konferans salonu, 3 adet 100’er kişilik anfi, konukevi, il sınav merkezi ve yemekhane gibi sosyal donatılar yer alıyor.

T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum