İlahiyat Fakültemizde Eğitimin %30’unun Arapça Verilmesine YÖK’ten Onay

03 Mayıs 15

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi bünyesinde verilen lisans derslerinin %30’unun Arapça olarak verilmesi konusundaki teklifimiz YÖK tarafından onaylandı. Bu çerçevede halen İlahiyat Fakültemiz hazırlık sınıflarında verilen Arapça eğitimi zorunlu hale geldi.

Derslerin %30’unun Arapça verilmesinin temel şartı, öğretim elemanlarından en az 5 tanesinin ÖSYM tarafından yapılan YDS veya eşdeğer sınavlarda Arapça’dan 80 ve üzerinde puan almış olmasıdır. Ayrıca İlahiyat Fakültelerinde zorunlu hazırlık sınıfının açılabilmesi için hem Arapça dilinde öğretim yapabilecek yabancı öğretim elemanına sahip olmak hem de eğitim öğretimin %30 Arapça olması şart koşulmaktadır.

Bünyesinde 4 adet yabancı uyruklu Arapça öğretim elemanı bulunan İlahiyat Fakültemiz her geçen gün daha da güçlenen ve alanında uzman öğretim elemanı kadrosuyla Arapça eğitimini en iyi şekilde verecek düzeye ulaşmıştır.

Lisans derslerinin %30’unun Arapça verilmesi öğrencilerimizin daha donanımlı bir şekilde mezun olmalarını sağlayacaktır. Aynı zamanda Kuran-ı Kerîm ve hadis-i şeriflerin yanı sıra İlahiyat alanının temel kaynaklarının Arapça olduğu göz önünde bulundurulduğunda, öğrencilerimizin alanlarıyla ilgili temel kaynakları kullanarak araştırmalar yapabilecek bir düzeye gelmelerine önemli bir katkı sağlayacağı açıktır. Bu talebimizin kabul edilmesiyle birlikte Fakültemiz, Türkiye’deki büyük ve köklü İlahiyat Fakültelerinin sahip olduğu tüm haklara sahip olarak onlarla eşgüdüm içerisinde eğitimine daha güçlü bir şekilde devam edecektir. 

T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum