Rektörümüzden Amasya Merzifon Havalimanı Ziyareti

14 Temmuz 15
Rektörümüzden Amasya Merzifon Havalimanı Ziyareti

Rektörümüz Prof.Dr. Reha Metin Alkan,  Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (TBMYO) Müdürü Prof.Dr. Menderes Suiçmez, Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi programı öğretim elemanları Öğr.Gör. Aslıhan Kaya, Öğr.Gör. Murat Kartal ve Öğr.Gör. Ömer Faruk Karakaş ile birlikte Amasya Merzifon Havalimanı Müdürü İbrahim Çıldır, Havaş İstasyon Şefi Salih Demir, Havalimanı İşletme ve İtfaiye Şefi Erdinç Özkılıç, Havalimanı Güvenlik Şefi Turgay Yıldız ile Havalimanı Emniyet Şube Müdürü Ender Turan’a bir teşekkür ziyaretinde bulundu.

Ziyarette Rektör Prof.Dr. Reha Metin Alkan, Üniversitemizde göreve geldiklerinde 83 bölüm/program varken, bugün itibariyle bunun 170’e ulaştığını, yeni bölüm açılmasında en önemli kıstaslardan bir tanesinin uzun vadeli-istihdam odaklı olabilme olduğunu belirtti. Bu kapsamda TBMYO Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi Programının açılmasında ön çalışmaları yaptıktan sonra, artık dünyanın sayılı havayollarından biri olan Türk Hava Yolları Genel Müdürü Doç.Dr. Temel Kotil ile de görüştüklerini ve büyük bir istihdam alalnına sahip olan bu bölümü açmaya karar verdiklerini ifade etti. TBMYO Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi Programının yeni açılmasına rağmen bu yıl %100 doluluk oranına ulaştığını ifade eden Rektör Prof.Dr. Alkan, Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi Programı öğrencilerinin Amasya Merzifon Havalimanı’nda çok ciddi bir iş başı eğitim yaptıklarını, bu noktada verdikleri destekten dolayı başta Amasya Merzifon Havalimanı Müdürü İbrahim Çıldır olmak üzere, Havaş İstasyon Şefi Salih Demir, Havalimanı İşletme ve İtfaiye Şefi Erdinç Özkılıç, Havalimanı Güvenlik Şefi Turgay Yıldız ile Havalimanı Emniyet Şube Müdürü Ender Turan’a teşekkür etti.

Özellikle MYO’larımızda olabildiğince ilgili bölümlerimizde iş başı eğitim konsepti içerisinde hareket ettiklerini ve böylelikle öğrencilerimize henüz eğitimleri sürerken mesleki ve sektörel tecrübe edinmelerini sağlayan bir modeli uygulamaya koymaya çalıştıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Alkan, birkaç gün öncesinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Fikri Işık tarafından ifade edilen “Önümüzdeki akademik takvim döneminden itibaren mühendis yetiştiren öğretim elemanlarına sanayi ile işbirliği yapma zorunluluğu, bir sonraki dönemde ise mühendislik öğrencilerine sanayide staj zorunluluğu gelecek. Üniversitelerimiz, yeni öğretim elemanı alımında sektörel tecrübe isteyecek. Meslek yüksekokulu ve mühendislik eğitimi veren tüm fakültelerdeki öğretim elemanlarına sanayide sektör ile ortak çalışma yapma zorunluluğu getirilmesi planlanıyoruz. Bu sayede hem üniversite-sanayi işbirliğini artırmayı hem de eğitim kalitesini yükseltmeyi hedefliyoruz. Sektörden kopuk olan bir eğitim, teoriden öteye geçemiyor” sözlerini hatırlatarak bu konunun artık stratejik planlarda yer alınan bir model haline geldiğini, bir keyfiyet değil kısa bir sürede zorunluluk olacağını belirtti. Rektör Prof. Dr. Alkan, Alaca Meslek Yüksekokulu bünyesinde ilk kez bu yıl öğrenci alacak olan Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı ile Havalimanı İşletme ve İtfaiye Şefliği arasında da işbirliği yapmak istediklerini sözlerine ekleyerek, bu bölüm öğrencilerine de destek beklediklerini belirtti.

Üniversitemiz bünyesinde yer alan Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi Programı’nın havacılık sektörüne büyük katkı sağlayacağın belirten Amasya Merzifon Havalimanı Müdürü İbrahim Çıldır, iş başı eğitim konsepti çerçevesinde mezuniyet öncesinde uygulamalı eğitim ile öğrencilerimizin kendilerini geliştirmeleri adına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade ederek havalimanı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Amasya Merzifon Havalimanı Müdürü İbrahim Çıldır, sektörde nitelikli elemanlara ihtiyacın her geçen gün daha da artığını ifade ederek Üniversitemiz MYO Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi Programı öğrencileri için, “Amasya Merzifon Havalimanı olarak biz üzerimize düşen desteği vermeye hazırız” dedi. Çıldır, Alaca MYO’da yer alan Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı ile de işbirliği yapmaktan mutluluk duyacaklarını belirtti. 

T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum