Rektörümüz Uluslararası Öğrencilerimizle Bir Araya Geldi

16 Kasım 16
Rektörümüz Uluslararası Öğrencilerimizle Bir Araya Geldi

Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan Üniversitemizde öğrenim görmeye gelen uluslararası öğrencilerimizle bir araya geldi. Toplantıda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Bıyık, Mevlâna Değişim Programı Koordinatörü Doç. Dr. Abdurrahman Asan ve Öğrenci İşleri Daire Başkanı Ömer Çırak da hazır bulundular.

Uluslararası öğrencilerimizle tanışmak, sorunlarını dinlemek ve bunlara ilişkin çözümlerin ele alındığı görüşmede Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, “Sizlerle bir araya gelmenin mutluluğunu duyuyor ve gurur duyuyoruz.” diyerek konuşmasına başladı..

Üniversitemizde bulunmanın ve Çorum’da yaşamanın avantajlarına değinen Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, “200 civarında uluslararası öğrencimiz var. Dünyanın pek çok ülkesinden arkadaşlarımızla beraberiz. Sizlerle olmak çok güzel, hem Çorum hem de Üniversitemiz için büyük bir motivasyon sağlıyor. Karşılaştığınız sorunlar olabilir ancak bu sorunlar dünyanın her yerinde var. Öncelikle belirtmek isterim ki Üniversite olarak her türlü altyapıya sahipsiniz. Aynı zamanda Çorum’da yaşamak ve geçinmek büyük şehirlere oranla büyük bir fırsat. Bu nedenle bu şehirde maksimum bilgiyi almaya gayret edin. Bizler de elimizden geldiğince sizlere destek vermeye hazırız.” dedi.

Aynı zamanda Üniversitemizin 8 binlerden 18 bine yükselen öğrenci sayısının istikrârlı bir şekilde yükselişine ve bunun beraberinde öğrenci profilinin sadece nicel değil, aynı zamanda nicel anlamda da gelişimine değinerek “Bizim sizlerle pek çok ortak kimliğimiz var.  Hitit Üniversitesi olarak, bizlerin uluslararası öğrencilerden bir maddi kazanç elde etmek gibi bir düşüncemiz hiç olmadı. Benim arzum, Türkiye ile ülkeniz arasında bir bağ kurmanızdır. Sizlerle milli, kültürel alanlar başta olmak üzere pek çok ortak değere sahibiz. Bu bağlamda, bizlerin düşünüşünde yerli ve milliliği önemseyen insanlara ihtiyacımız var.” diye konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, öğrencilerin öğrenim hayatlarına ilişkin tavsiyelerde bulunarak “Eğitim konusunda kendinizi geliştirirken beraberinde en az bir dil öğrenme ve yazılım konusunda kendinizi geliştirmeniz. Sıkıntılara ve sorunlara takılıp kalmayın, daha global ve geniş düşünün.” dedi.

Necip Fazıl’ın bir şiirinden esinlenerek “Ben varım” cümlesinin önemine istinaden “Her şeyi değiştirilebilen bir kişi olmak ve onun yolunda bulunmak olsun hedefiniz.” diye konuşan Prof. Dr. Alkan, “Gönül coğrafyasını değiştirecek olanlar sizlersiniz. Bu anlamda teknolojiyi çok iyi kullanan, kendini çok iyi geliştirmiş insanlar olabilmek için çok çalışmanız gerekiyor. Dünya durduğu yerde durmuyor. Sürekli bir devinim içerisinde.” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan uluslararası öğrenci portföyünün Üniversitemizin ve Çorum’un yüzünü değiştirdiğini, bu anlamda uluslararasılaşmanın ve ülkeler arasında kurulacak bağlantıların öneminin altını da çizen Prof. Dr. Alkan, “Sizlerin burada olması benim için çok özel anlam ifade ediyor. Sizlerin sayısını kontrollü olarak -gereken desteği vermek kaydıyla- arttırmaya çalışacağız. Sadece eğitim faaliyetleriniz değil, pek çok konuda ülkenizle pek çok konuda iş birliği yapmak için sizlerin de proje ve çalışmalarda bulunmanızı rica ediyorum. Daha farklı katma değerleri elde etmek ve bu konuda destek olmak isterim.” dedi ve ekledi: “Burada bulunma sebebiniz aynı zamanda ülkeler arasındaki iş birliğini geliştirmek. Sizler bundan sonrasında iki ülke arasındaki köprüyü sağlayacak olan arkadaşlarımızsınız. Böylece sizler kültür elçisi olacaksınız. Birincil amaç bu ve bu konuda da epey yol kat ettiğimizi düşünüyorum.”

Prof. Dr. Alkan, uluslararası öğrencilerimizin öğrenimlerine yüksek lisans ve doktora programlarına devam etmek isteyen öğrencilerimize, uluslararası öğrenci kontenjanının açıldığını ve aynı zamanda Sürekli Eğitim Merkezinde (HİTİTSEM) verilen çeşitli kurslardan da yararlanabileceklerini açıkladı.

Uluslararası öğrencilerimizle soru-cevap şeklinde devam eden görüşmede Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, uluslararası öğrencilerimize imkânlar dahilinde her türlü maddi ve manevi desteğe hazır olduklarını ifade etti. 


Rektörümüz Uluslararası Öğrencilerimizle Bir Araya Geldi
Rektörümüz Uluslararası Öğrencilerimizle Bir Araya Geldi
T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum