Rektörümüz, Öğrenci İşleri’nin Bilişim Alt Yapısının Yeni Kayıtlara Hazır Olduğunu Söyledi

14 Haziran 16
Rektörümüz, Öğrenci İşleri’nin Bilişim Alt Yapısının Yeni Kayıtlara Hazır Olduğunu Söyledi

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Yüksek Öğretim Kurulu’nun 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı kayıt ve ek yerleştirme tarihlerini açıkladığı ve bu döneme ilişkin kontenjanlarımızı açıklamaya hazırlandığı şu günlerde, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nı ziyaret ederek mevcut durumu ve önümüzdeki kayıt dönemine ilişkin çalışmaları yerinde izledi. 

Ziyareti sırasında  açıklamalarda bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, Üniversitemize kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıt öncesi ve sonrası işlemlerinden mezuniyetine kadar geçen sürede tüm iş süreçlerini kanun, yönetmelik, yönerge ve uygulama esasları çerçevesinde yürütmekte olduklarını, bu süreçte güler yüzlü, güvenli ve mümkün olan en hızlı şekilde bilgi ve belge hizmeti sunduklarını; öğrenci, öğretim elemanı ve personelin memnuniyetini ön plana çıkaran bilgi ve teknolojileri yakından takip edip bunları etkin biçimde kullanarak verilen hizmetleri geliştiren birey ve çözüm odaklı bir anlayışla hizmet verdiklerini ve öğrencilere iletilmesi gereken mesajları en hızlı biçimde Üniversitemiz ve Öğrenci İşleri internet sayfaları yanında mail yoluyla ve SMS ile duyurduklarını ifade ederek özverili çalışmalarından dolayı burada ve Üniversitenin her bir biriminde azami gayretle çalışan herkese teşekkür etti.

Üniversitemize kesin kayıt yapan ya da kayıt sonrasında ders kayıt işlemlerini gerçekleştiren önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerimizin bütün bu iş ve işlemlerini Hitit Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi (HUBİS) yazılımı üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirdiklerini aktaran Prof. Dr. Alkan, HUBİS’in Öğrenci İşleri Daire Başkanlığımız bünyesinde yer alan programcı kadrosu ve personelimiz ile kendi öz kaynaklarımız kullanılarak yoğun ve özverili bir çalışma sonucunda hazırlandığını ve bu yazılımın çok yönlü, modüler, geliştirilebilir ve güvenli bir yazılım olduğunu; bununla öğrencilerimizin tüm işlemlerini yerine getirebilmesi yanında, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının veri tabanı YÖKSİS ile de senkronize çalışması sonucunda her gün teyitleşme işleminin gerçekleştirildiğini belirtti. Rektörümüz ayrıca, Üniversitemizde 2012 yılında 116 program bulunurken, bugün %60 artışla toplam program sayımızın 185’e ulaştığını; 2012 yılında 11.000 olan öğrenci sayımızın da bu dönemde %45 artışla şu anda 16.000’i bulduğunu ifade etti. 

Öğrenci İşleri Daire Başkanı Ömer Çırak da 2016-ÖSYS sonucu ile ÖSYM tarafından Yükseköğretim programına yerleştirilen adayların Üniversitelere kesin kayıtlarını geçen yıl olduğu şekliyle bu yıl da ilgili üniversitelere gidip yüz yüze yapabilecekleri gibi bunu elektronik ortamda da gerçekleştirebileceklerini; bu durumda öğrencilerin kesin kayıt için üniversiteye gelmelerine gerek kalmayacağını hatırlattı. Geçen yıl yeni kayıt yaptıran öğrencilerimizin %60’ının kayıt işlemlerini elektronik ortamda gerçekleştirdiğini ve Üniversitemizin bunu teşvik ettiğini; önümüzdeki kayıt döneminde elektronik ortamda kaydolan öğrencilerin oranının %80’lere çıkmasının hedeflendiğini dile getirdi. Bu yıl elektronik kayıtların 12-16 Ağustos, yüz yüze kayıtların 15-19 Ağustos, ek yerleştirme tercih işlemlerinin 26-30 Ağustos ve ek yerleştirme kayıtlarının da 06-09 Eylül 2016 tarihleri arasında gerçekleşeceğini, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nın toplam 15 personeli ile çalışmalarını sürdürdüğünü ve Rektörümüzün kendilerine her zaman her türlü katkıyı verdiğini belirterek desteklerinden dolayı Rektörümüze teşekkür etti.  


oidb ziyaret
oidb ziyaret
T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum