2017-Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2017-YDS İlkbahar Dönemi) İlimizde Yapıldı

02 Nisan 17

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nın (ÖSYM), 2013 yılından itibaren yabancı dil bilgisi seviye tespitine yönelik uygulamaya başladığı Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), ilimizde 02 Nisan 2017 Pazar günü saat 10.00’da başlamış ve 3 saat (180 dakika) süre ile tek oturum halinde uygulanmıştır. İlkbahar dönemi ve sonbahar dönemi şeklinde yılda iki defa yapılmakta olan ve Hitit Üniversitesinin Koordinatörlüğünde gerçekleşen bu sınava ilimizden ve çevre illerden yaklaşık 1.450 aday katılmıştır.

YDS Sınavı;

2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından, yabancı dil bilgisi seviye belirlemeye yönelik olarak, sadece Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapılmaktadır. Diğer yabancı dil bilgisi seviye belirleme sınavları (ÜDS/KPDS vb.) yapılmayacaktır. Ayrıca; ÖSYM tarafından uygulanan ve içeriğinde yabancı dil sorusu/testi bulunan sınavlarda yabancı dil sorusu/testi bulunmayacak, bu adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde YDS’den alacakları puanlar kullanılacaktır. Ancak, geçmiş yıllarda KPDS ve ÜDS’ye girip geçerli puanı almış adayların (KPSS’ye girecek adaylar hariç) bu hakları, ilgili mevzuatta belirtilen şekilde geçerliliğini korumaktadır.

Bu nedenle, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS vb. sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS/KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu/özel kurum ve kuruluşların sınav/yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için YDS’ye katılmaları gerekmektedir. 

YDS hakkında genel bilgiler ÖSYM Başkanlığının internet sayfasında yer almaktadır.

 

Çorum Sınav Koordinatörlüğü


T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum