Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencisine Kavuşuyor

20 Nisan 17

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2017-2018 Eğitim-Öğretim döneminde 60 öğrenci ile Çorum’da eğitime başlıyor. 13 Nisan 2017 günü Yükseköğretim Yürütme Kurulu üyeleri Prof.Dr. Mehmet Şişman ve Doç.Dr. Zeliha Tufan Koçak’ın Üniversitemizi ziyaretleri kapsamında Tıp Fakültemizde yaptıkları değerlendirmeler neticesinde, Fakültemizin eğitim-öğretime başlamak için yeterliliği onaylandı. 

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof.Dr. Mete Dolapçı, süreçleri devam edenlerle birlikte şu an itibariyle 96’sı öğretim üyesi olmak üzere toplam 124 öğretim elemanına sahip olduklarını, her geçen gün kadrolarına yeni öğretim elemanlarını katarak akademik olarak son derece güçlü bir şekilde tıp eğitimine başlayacaklarını söyledi. Hedeflerinin uluslararası standartlarda iyi eğitim almış, ülkesine ve vatandaşlarına hükümetimizin ortaya koyduğu sağlık hedefleri ve yüksek sağlık standartları kapsamında hizmet verecek kaliteli hekimler yetiştirmek olduğunu söyleyen Dr. Dolapçı, Fakültenin hem akademik hem de fiziki alt yapısıyla buna hazır olduğunu belirtti. Halen Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi adına Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitimlerine devam eden öğrencilerin, eğitim bütünlüğünün değişmemesi amacıyla mezun oluncaya kadar eğitimlerine bulundukları yerde devam edeceklerini söyleyen Dr. Dolapçı, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılından itibaren Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesine öğrenci göndermeyeceklerini belirtti.

Tıp eğitiminin altı yıllık uzun ve zahmetli bir eğitim olduğunun altını çizen Prof.Dr. Mete Dolapçı, bu eğitimin ilk üç yılının Tıp Fakültesi Morfoloji binasında gerçekleştirileceğini, bu dönemde öğrencilerin teorik dersler ile birlikte laboratuvar çalışmalarını da yapacaklarını ve derslik ve laboratuvar ortamlarının mevcut olan en modern şekliyle Tıp Fakültesi Morfoloji binasında tamamlandığını söyledi. 

Öğrencilerimizin ilk üç yıldan sonra öğrencilerin klinik eğitimlerini bölgemizin en gelişmiş hastanesi ve sağlık kompleksi olan T.C. Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirecek olmalarının, öğrenciler için büyük bir imkan olduğunu söyleyen Dr. Dolapçı, Fakülte bünyesindeki öğretim üyelerinin, eğitim faaliyetleri yanında ilimiz ve bölgemize çok yüksek kalitede ve dünya standartlarında sağlık hizmeti sunumunda önemli katkılar yaptığını, hastanemizin sevk veren değil, artık sevk alan bir hastane konumuna dönüştüğünü söyledi. 

Tıp eğitiminin başlatılmasının uzun ve zahmetli bir süreç olduğunu söyleyen Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Reha Metin Alkan, bu sürecin yaklaşık dört yıl süren başarılı ve yoğun, zahmetli bir çalışmanın ürünü olduğunu, bu süreçteki en önemli katkının 2012 yılında Hitit Üniversitesi ile Çorum Valiliği arasında ortak kullanım ve iş birliği protokolünün imzalanması ve bu sürecin sonunda da mevcut Çorum Devlet Hastanesinin, T.C. Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönüştürülerek ortak kullanıma başlanması olduğunu belirtti. 

Göreve geldiklerinden beri Üniversiteyi sadece binalardan ibaret bir kurum olarak değil, ilimize ve bölgemize hizmet edecek bir şekilde, içinde bulunduğu toplumun her türlü gereksinimini giderme, Çorum’da herkesle bir sinerji oluşturma gayesi güttüklerini belirten Rektör Dr. Alkan, Üniversite Kurmak değil, Üniversite Olmak sloganı ile hareket ettiklerini söyledi. Rektör Alkan, “Üniversite kurmak için sadece bina, yani para yeterlidir, ama üniversite olmak bir kültürdür, kurumsal ve zihinsel bir dönüşümü gerektirir. Kolay olan ilki yüksek liseleri, zor olan ikincisi ise dünya ölçeğinde bilim ve eğitim kurumu olma sonucunu doğurur. Biz zor olanı, yani Üniversite Olmayı seçtik. 2011 yılında, 35 yıllık bir kurumda, çok temel dersler için bile Milli Eğitim İl Müdürlüğünden talep edilen öğretmenlerimizle eğitim vermekte olan Hitit Üniverstesi, bugün itibariyle tıp eğitimi verebilecek yetkinliğe erişmiştir.” dedi. 

2011 yılında sadece 70 dönüm arazimiz varken, 6 yıllık çalışma sonucunda bugün yaklaşık 2,700 dönüm büyüklüğe sahip kampüslerimize kavuşulduğunu, Meslek Yüksek Okulunda 2 devasa (ilk kez) yeni bina yapıldığını, HÜBTUAM ve Teknokent ile Alaca Avni Çelik MYO’in hizmete girdiğini; Sungurlu Kampüsümüz ile Kuzey Kampüsümüzde inşaatı devam eden Spor Salonu, Stadyum, İİBF, İlahiyat Fakültesi ve Merkez Yemekhanesinin çok kısa bir zamanda hizmete gireceğini, 2,000 kişilik yurt, Cami, Mühendislik Fakültesi ve 4 katlı yeraltı otoparkı ve kongre merkezinin de bu sene temelinin atılacağını belirten Prof.Dr. Alkan, Güney Kampüsümüzde master planı yapımına başlandığını, İskilip MYO’da devam eden inşaatlarımızla birlikte Hitit Üniversitesinde yaklaşık 40 yıldır yapılmayı bekleyen hemen tüm fiziki yetersizlikleri gidereceklerini sözlerine ekledi. 

Bu başarının, bize inanan ve gönül veren Üniversitemizin hemen tüm akademik ve idari personeli ve Çorum sevdalıları ile birlikte başta Milletvekillerimiz, Valimiz ve Belediye Başkanımız ile birlikte yapılan ortak çalışmaların sonucu gerçekleştiğine inandığını söyleyen Prof.Dr. Alkan, her ilde bir üniversite kurulması politikası ile yükseköğretimin yaygınlaşmasının ve Sağlıkta Dönüşüm Projesinin mimarı olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tüm emeği geçenlere minnettar olduğunu söyledi. 


T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum