Tıp Fakültemizin Başarılı Operasyonlarına Her Geçen Gün Bir Yenisi Ekleniyor

22 Ocak 18
Tıp Fakültemizin Başarılı Operasyonlarına Her Geçen Gün Bir Yenisi Ekleniyor

Sahip olduğu bilgi birikimi ve nitelikli akademik kadrosuyla önemli çalışmalara imza atan Tıp Fakültemiz, gerçekleştirmiş olduğu başarılı operasyonlara her geçen gün bir yenisini eklemeye devam ediyor. 

Bu çerçevede Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran 2 farklı hastadan böbrek arkası yerleşimli 20 cm’lik dev kitle ile kalın bağırsağın son kısmında yer alan kitle lezyonu başarılı bir şekilde tamamlanan ameliyatlarla çıkarıldı.

Üroloji Kliniğinde 20 cm’lik Dev Kitle Çıkarıldı

Sağ böbreğinde yaklaşık 20 cm’lik tümör tanısı konulan ve daha önce özel ve çevre illerdeki büyük merkezlere başvuran hastada bulunan kitle, Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Murat Baykam, Yrd. Doç. Dr. Musa Ekici, Yrd. Doç. Dr. Aykut Buğra Şentürk, Yrd. Doç. Dr. Cemil Aydın ve Asistan Dr. Mustafa Serdar Çağlayan’dan oluşan bir ekip tarafından başarılı bir operasyon ile çıkarıldı. 

Yapılan operasyona ilişkin bilgiler veren Doç. Dr. Murat Baykam, ameliyatın hastanemizde başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini ifade etti. Ameliyat sırasında hiçbir organın zarar görmediğini vurgulayan Doç. Dr. Baykam, hastanın sağ böbreğinin korunduğunu ve alınmadığının altını çizerek ameliyat sonrası 6’ncı günde hastanın şifa ile taburcu edildiğini söyledi.

Genel Cerrahi Kliniğinde Laparoskopik Kolon Rezeksiyonu Uygulandı

Kolonoskopi incelemesi sonucunda sigmoid kolon (Kalın Bağırsak) son kısmında kitle lezyonu tespit edilen hastaya Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Settar Bostanoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Murat Kendirici ile Op. Dr. Murathan Erkent’den oluşan genel cerrahi ekibince Çorum’da ilk kez uygulanan bir operasyonla laparoskopik (kapalı yöntemle) kolon rezeksiyonu uygulandı.

Yapılan operasyona ilişkin Prof. Dr. Settar Bostanoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Murat Kendirci şunları kaydetti: “Laparoskopik yöntemle uygulanan bu ameliyat sonrası hastamız 2’nci gün beslenmeye başlamış ve 5’inci gün taburculuk aşamasına gelmiştir. Tüm hastalıkla olduğu gibi erken teşhis, erken ve uygun tedavi en önemli konudur. Bu bağlamda gerekli taramalar ve tetkikler hastanemiz bünyesinde yapılmakta ve ilgili tedaviler hususunda hastalarımıza azami özen gösterilmektedir. Laparoskopik yöntemle ameliyat edilen hastaların daha az ağrıları olmakta, hastanede yatış süreleri ve işe dönüş süreleri daha kısa olmaktadır. Daha az kesi ile gerçekleştirilen bu ameliyatlar sonrası hastaların kozmetik kaygıları daha az olmaktadır. İleri teknoloji gerektiren laparoskopik yöntemle cerrahi tedavi Üniversitemiz bünyesinde diğer kanser cerrahileri ile birlikte güvenle ve başarılı bir şekilde yapılmaktadır.”

Rektörümüz Prof. Dr. Alkan’dan Geçmiş Olsun Ziyareti 

Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, hastanemizde yapılan başarılı operasyonlarla sağlığına kavuşan hastaları ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti.

Tıp Fakültesindeki öğretim elemanlarımız, alanında uzman hekimlerimiz ve sağlık ekibinin olağanüstü gayretleri sonucunda hastanemizin çok önemli başarılara imza attığını ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, bu ve benzeri operasyonların Çorum’da yapılıyor olmasından dolayı büyük bir gurur ve mutluluk duyduğunu belirterek Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı’ya, Hastane Yöneticisi Doç. Dr. Çağatay Evrim Avşarlar’a, Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Settar Bostanoğlu’na, Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Murat Baykam’a, ameliyatları gerçekleştiren öğretim üyelerimize, uzman doktorlarımıza ve tüm hastane çalışanlarına teşekkür etti. 


Tıp Fakültemizin Başarılı Operasyonlarına Her Geçen Gün Bir Yenisi Ekleniyor
Tıp Fakültemizin Başarılı Operasyonlarına Her Geçen Gün Bir Yenisi Ekleniyor
Tıp Fakültemizin Başarılı Operasyonlarına Her Geçen Gün Bir Yenisi Ekleniyor
T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum