Katılım Bankacılığı Farkındalık Çalışmalarımız Devam Ediyor

08 Kasım 18
Katılım Bankacılığı Farkındalık Çalışmalarımız Devam Ediyor

Bünyesinde katmış olduğu önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyindeki bölüm/programlar, müfredata eklenen dersler ve kurulan uygulama ve araştırma merkezi ile katılım bankacılığı alanında önemli gelişmeler kaydeden Üniversitemiz, bu doğrultudaki farkındalık çalışmalarına da tüm hızıyla devam ediyor.  

Bu kapsamda Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan başkanlığında düzenlenen toplantıda ilimizde faaliyetlerini sürdüren Ziraat Katılım Bankası, Vakıfkatılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası şube müdürleri ile Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcıları, İİBF Bankacılık ve Finans Bölümü, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü ve İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi öğretim elemanları bir araya geldi. 

“Katılım Bankacılığı Sektörü Dünyada Yaklaşık 2.3 Trilyon USD’lik Bir Hacme Sahip”

Toplantıda yapmış olduğu konuşmada Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, dünyada katılım bankacılığı sektörünün yaklaşık 2.3 trilyon USD’lik bir hacme sahip olduğunu ifade ederek turizm, gıda, kozmetik, spor, sağlık gibi diğer araçlarla beraber yaklaşık 2 milyara yakın Müslümanı ilgilendiren helal sektöründe 3 trilyon USD’nin üstünde bir pazar payının bulunduğuna dikkat çekti.

“Katılım Bankacılığı Sektörünün Pazar Payının Arttırılması Gerekiyor”

Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, “İngiltere’de toplam 20 katılım bankacılığı hizmeti veren kurum bulunuyorken bizler bu konuda daha çok çalışma yapmalıyız. Aktif büyüklüğü itibariyle Türkiye’de %5 oranında bir paya sahip olan katılım bankacılığı sektörünün pazar payının arttırılması gerekiyor” diyerek arzu eden kişi ve kurumlara tüm finansal araçları ile hizmet alternatifi üretilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

“Üniversitemiz Önemli Çalışmalar Gerçekleştiriyor”  

Üniversitemizin bu alanda önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, bu anlamda Üniversitemizde ilk olarak yoğun bir katılımla “Katılım Bankacılığında Yeni Ufuklar” panelinin düzenlendiğini belirterek yapılan çeşitli etkinliklerde bildirilerin sunulduğunu, katılım bankacılığı ve faizsiz finans eğitimlerinin verildiğini, önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde ilgili derslerin müfredata eklendiğini, İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurulduğunu ve son olarak da İslami Bankacılık ve Finans Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nın açıldığını vurguladı. 2017 yılında başlatılan Bireysel Emeklilik Sistemi sürecinde de yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen rapor ve Üniversitemiz personelinin fon tercihleri dikkate alınarak çalışmaların yürütüldüğünü belirten Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, faizsiz ve faizli fon tercihi sunan iki ayrı kurumla sözleşme imzalandığını hatırlatarak faizsiz sistemin işleyişine katkı sağlanmaya çalışıldığını sözlerine ekledi.


Katılım Bankacılığı Farkındalık Çalışmalarımız Devam Ediyor
Katılım Bankacılığı Farkındalık Çalışmalarımız Devam Ediyor
T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum