YÖK "Denklik Belgesi Sorgulama ve Doğrulama" Hizmetini E-Devlet'e Taşıdı

15 Aralık 18

YÖK tarafından, diploma denklik belgelerine yönelik "Denklik Durum Belgesi Sorgulama ve Doğrulama Sistemi" e-Devlet üzerinden hizmete sunuldu. Bu kapsamda, yurt dışındaki üniversitelerden alınan önlisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarının, YÖK tarafından Türkiyedekilerle eşdeğer kabul edildiğini gösteren denklik belgesinin sorgulama ve doğrulama işlemleri artık e-Devlet üzerinden yapılabilecektir.

YÖK’ten yapılan açıklamada, 2017 ve 2018 yıllarında diploma denklik belgesi alanlara ait bilgilerin veri tabanına taşındığı ve bu yıllarda denklik belgesi alanların sorgulama ve doğrulama işlemlerinin e-Devlet üzerinden yapılabildiği; 2017den önce diploma denklik belgesi alanların işlemlerinin de e-Devlet üzerinden yapılabilmesi için bilgilerin veri tabanına aktarılma çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Sahte belgelerin önüne geçilecek

E-Devlet üzerinden sunulan hizmet sayesinde, kişi ve kurumların gereksiz işlem ve masraflardan korunması sağlanacaktır. Denklik doğrulama belgesi alacakların YÖKe gitmelerine, kurumların ise yazılı başvuruda bulunmalarına gerek kalmayacaktır. 

Ayrıca, doğrulama işleminin hızlı şekilde yapılmasına imkân tanıyan sistem sayesinde kişilerin sahte diploma denklik belgesi kullanımının da önüne geçilecektir. 

"Denklik Durum Belgesi Sorgulama ve Doğrulama" hizmetine", e-Devlet sisteminde yer alan "Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı" sayfasından ulaşılabilmektedir. Belge doğrulama işlemi, kişinin T.C. kimlik numarası ve belgenin barkod numarasının sisteme girilmesiyle yapılmaktadır.


T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum