2018 - ALES İlkbahar Dönemi Sınavı Yapıldı

06 Mayıs 18
2018 - ALES İlkbahar Dönemi Sınavı Yapıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nca (ÖSYM) 2018 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ( 2018-ALES/İlkbahar Dönemi), 06 Mayıs 2018 Pazar günü yapıldı. İlimizde Hitit Üniversitesi Koordinatörlüğünce tek oturum halinde gerçekleştirilen sınava 1.510 aday katıldı.

 

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES );

·       78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda,

·       Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,

·       Yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde,

·       Teknik öğretmenler için mühendislik tamamlama programlarında ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.

Sınavda alınan puanlar, istenildiğinde yukarıda sayılan amaçlar için ilgili kurumlara adaylar tarafından verilecektir. Bu sınavın sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir. Geçmiş yıllarda söz konusu sınavdan alınan puanların geçerlilik süresi de sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 3 yıldan 5 yıla uzatılmıştır.

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

 

Çorum Sınav Koordinatörlüğü 

T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum