Öğrencimizden Üniversitemizi Gururlandıran Başarı

13 Ekim 20
Öğrencimizden Üniversitemizi Gururlandıran Başarı

Hitit Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünden 4. sınıf öğrencimiz Buket Uysal'ın farklı üniversitelerden ekip arkadaşlarıyla birlikte hazırladığı proje, Türkiye’de ilk defa düzenlenen üniversiteler arası Nadir Hastalıklar Yarışması’nda (Rare Disease Challenge) gümüş madalya ve sosyal farkındalık ödülüne layık görüldü.

Akademik alandaki başarısını her geçen gün artıran Üniversitemiz, öğretim elemanları ve öğrencilerimizin çalışmaları sayesinde adından söz ettirmeye devam ediyor.

Üniversiteler arası düzenlenen ve 150 üniversiteden 31 takımın katıldığı Nadir Hastalıklar Yarışması kapsamında, Üniversitemiz Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 4. sınıf öğrencimiz Buket Uysal, Bartın Üniversitesi'nden Huriye Akın, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden Besne Çelik, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden Büşra Can, Marmara Üniversitesi Biyoloji Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Buket Güzel ile birlikte “METAGEN” isimli takım kurarak proje hazırladı.

Yarışmada Türkiye 2’incisi Oldular

Kalıtsal ve nadir hastalıklardan glikojen depo hastalığıyla ilgili yeni tedavi yöntemi geliştirmeye yönelik proje hazırlayan METAGEN takımı, yarışmada Türkiye ikincisi oldu. METAGEN takımı üyeleri, yarışmada elde ettikleri derece dolayısıyla gümüş madalya ve en iyi sosyal farkındalık ödülüne layık görüldü.

METAGEN takımından öğrencimiz Buket Uysal, kurdukları ekiple birlikte yarışmanın konseptine göre seçtikleri nadir hastalıklardan glikojen depo hastalığının tedavisine yönelik proje hazırladıklarını söyledi.

Yaklaşık 6 ay süren teorik bir çalışmanın sonucunda, söz konusu hastalıkla ilgili yeni bir tedavi yönteminin mümkün olduğunu ortaya koyduklarını anlatan Uysal, şunları kaydetti:

“Glikojen depo hastalığı nadir görülen ve karaciğerde glikojenin glikoza metabolize edilememesi sonucu oluşan kalıtsal metabolik hastalıklardır. Bu hastalıklar, karaciğerdeki glikoz metabolizmasını sağlayan enzimlerin eksikliği veya taşıyıcıların anormalliği sonucunda oluşmaktadır. Bu hastalığın tedavisine yönelik oldukça yoğun bir teorik çalışmada bulunduk. Ortaya koyduğumuz emek ve çabalarımız bir karşılık buldu ve gümüş madalya verildi. Hem takımım adına hem de üniversitem adına önemli bir ödül oldu. İnşallah önümüzdeki dönemde, teorik çalışmada elde ettiğimiz sonuçların uygulanabilirliğini de ortaya koymak için laboratuvar çalışmalarına başlamayı planlıyoruz.”

Rektörümüz Prof. Dr. Ali Osman Öztürk de öğrencimiz Bukey Uysal’ı ve ekip arkadaşlarını, söz konusu yarışmada elde ettikleri dereceden dolayı tebrik etti.

Üniversite olarak, öğrencilerin çalışmalarıyla elde ettikleri başarıdan dolayı gurur duyduklarını dile getiren Prof. Dr. Öztürk, “Bu tür yarışmalarda elde edilen ödüller, bizlerin de çalışma şevkini artırmaktadır. Öğrencilerimizin daha donanımlı olmaları, bölgemize ve ülkemize katkı sunacak daha fazla proje geliştirmeleri için gereken desteği vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.


T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum