Yayınlanma Tarihi: 31 Aralık 2013 Salı

Ukrayna İle Ortak Proje Yapacak Araştırmacılara TÜBİTAK Desteği


TÜBİTAK ile Ukrayna Bilimler Akademisi (NASU) arasında açılan işbirliği çağrısı ile iki ülke araştırmacılarının yapacakları ortak projelere destek verilecektir.

TÜBİTAK’ın ‘2512’ kodlu programı kapsamında NASU ile yapılacak işbirliği çerçevesinde 2014-2016 yıllarında ortak araştırma projeleri desteklenecektir. Malzeme, Nanoteknoloji, Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Biyoteknoloji, Enerji, Çevre ve Sağlık Bilimleri gibi alanlarda hazırlanacak ortak proje ile Türkiye’deki araştırmacı TÜBİTAK’a, Ukrayna’daki araştırmacı ise NASU’ya başvurabilecektir. Başvuruları iki kuruluş bağımsız olarak değerlendirecek ve her iki kuruluşun da onay verdiği projeler desteklenmeye hak kazanacaktır.

Program kapsamında Türkiye’deki araştırmacılara talep etmeleri durumunda TÜBİTAK tarafından yıllık 120 bin TL’ye kadar araştırma desteği verilecektir. Hazırlanacak projelerin süresi 3 yılı aşamayacaktır. Dolayısıyla ortak projelere toplamda 360 bin liraya kadar destek imkanı sunulacaktır. Araştırmacıların karşılıklı yapacakları ziyaretlerin masraflarını ise TÜBİTAK ve NASU karşılayacaktır. Her bir ekip karşı ülkeye yıllık 60 güne kadar bilimsel ziyaret gerçekleştirebilecektir.

İşbirliği kapsamında TÜBİTAK'a proje önermek isteyen araştırmacılar, başvurularını 2512 kodlu programın proje öneri formunu doldurarak gerekli diğer evraklarla birlikte TÜBİTAK Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı İkili ve Çoklu İlişkiler Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.

Son Başvuru Tarihi : 14 Mart 2014

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

9 Ülkeyle İşbirliği Fırsatı Sunan 11 Program Açıldı

TÜBİTAK’ın bilim ve teknoloji alanında 22 ülkeden 27 kuruluş ile işbirliği anlaşması bulunuyor. Bu anlaşmalar ile kurulan ikili işbirlikleri kapsamında şu an ABD, Almanya, Bulgaristan, Belarus, Hindistan, Slovakya, Belçika, Tunus ve Moğolistan’daki araştırmacılar ile işbirliği fırsatı sunulması amacıyla açık olan 10 programa başvuru yapılabiliyor. Açık olan programların kodları ve isimleri şöyle:

2501 - ABD Ulusal Bilim Vakfı (NSF) ile İkili İşbirliği Programı

2502 - Bulgaristan Bilimler Akademisi (BAS) ile İkili İşbirliği Programı

2503 - Belarus Ulusal Bilimler Akademisi (NASB) ile İkili İşbirliği Programı

2506 - Hindistan Bilimsel ve Endüstriyel Arş. Konseyi (CSIR) ile İkili İşbirliği Programı

2507 - Almanya Araştırmalar Konseyi (DFG) ile İkili İşbirliği Programı

2510 - Tunus Yüksek Öğretim ve Bilimsel araştırma Bak. ile İkili İşbirliği Programı

2513 - Slovakya Bilimler Akademisi (SAS) ile İkili İşbirliği Program

2525 - Almanya Eğt. ve Arş. Bakanlığı (BMBF) ile İkili İşbirliği Programı

2526 - Moğolistan Bilimler Akademisi (MAS) ile İkili İşbirliği Programı

2539 - Belçika Flaman Bölgesi Araştırma Kuruluşu (FWO) ile İkili İşbirliği Programı

2540 - Slovakya Bilimler Akademisi (SAS) ile Tematik İşbirliği Programı

HİTİT ÜNİVERSİTESİ PROJE KOORDİNASYON BİRİMİ

HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube