Yayınlanma Tarihi: 03 Ocak 2015 Cumartesi

“100. Yılında Sarıkamış; Asımın Nesli, Asrın Yürüyüşünde; Gök Allahu Ekber, Yer Allahu Ekber”

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç:

“Milletimizin hamurunda var olan tarih bilincini, yeni kuşaklara aktarmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Adını tarihe altın harflerle kazıyan ecdadımızın geride bıraktığı şanlı geçmişe sırtımızı dayayarak, aldığımız güç ve moralle, ilhamla geleceğe emin adımlarla koşmak için projeler üretiyoruz.”

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sarıkamış Harekatı’nın 100. Yıl dönümünde, ecdadının  şanlı duruşuna yakışır bir anma programına imza atmaya hazırlanıyor. 

Gençlerimize tarih bilincini kazandırmak, vatan sevgisini aşılamak ve milli benlik duygusunu artırmak için ecdadımızın göstermiş olduğu fedakârlıklardan yola çıkarak toplumumuzda bir farkındalık oluşturmak ve vatan savunması uğrunda çekilen sıkıntıları yerinde görmek amacıyla, ‘100. Yılında Sarıkamış; Asımın Nesli, Asrın Yürüyüşünde;  Gök Allahu Ekber, Yer Allahu Ekber’ sloganıyla düzenlenecek “Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı”na binlerce genç katılacak.

2-4 Ocak tarihlerinde Sarıkamış’ta  düzenlenecek program kapsamında, gençler, ecdadımızın gösterdiği büyük fedakarlığı yüreklerinde yaşayacak. Program kapsamında her ilden birer genç edebiyat ve tarih öğretmeni davet edilerek toplam 162 öğretmene,  yerinde canlı tarih paneli verilecek.

Kars’tan Erzurum’a Iğdır’dan Ağrı’ya binlerce genç Sarıkamış’ta!

Anma Programı çerçevesinde,  Kars’tan 3 bin 500, Erzurum’dan 2 bin, Iğdır, Ardahan ve Ağrı’dan biner kişi olmak üzere yaklaşık 10 bin gencin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri koordinesinde katılması hedefleniyor.  Programa, İzcilik, Dağcılık, Judo, Kayak, Kızak, Geleneksel Türk Sporları ve Atletizm Federasyonlarından da katılım sağlanacak. 

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç:

“Sarıkamış Destanı Kardeşliğimizin Destanıdır”

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç Sarıkamış Harekatı’nın 100. yılı dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Milleti millet yapan en önemli değerin tarih olduğunu kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, “Bir milletin en büyük övünç kaynağı tarihidir. Tarihine sahip çıkmayan bir millet her şeyini kaybetmiş demektir. Devlet olma hüviyetini, vatanını bağımsızlığını, geleceğini,  gelenek ve göreneklerini, kültürünü, dinini, dilini…Milleti millet yapan tarih bilincidir. Türkler de dünya üzerinde bu bilince sahip olan ender milletlerden biridir” dedi.

Türkiye’nin geçmişiyle, ecdadıyla gurur duyan bir nesile sahip olduğunu belirten Bakan Çağatay Kılıç,”Bizler; İstanbul’un fethiyle birlikte Ortaçağa son veren, Milli mücadelede Anadolu topraklarını şehit kanları ile sulayan ama düşmana teslim etmeyen bir neslin evlatlarıyız. Bizler; şanlı geçmişiz köklü ve yüzyıllarca hüküm süren sayısız devlet kuran dünyaya hükmeden bir geçmişin mirasçılarıyız” diye konuştu.

“Milletimizin hamurunda var olan tarih bilincini, yeni kuşaklara aktarmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz”

Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak üzerlerine düşen görevi layıkıyla yerine getirdiklerini ifade eden Bakan Çağatay Kılıç, şöyle devam etti:

“Milletimizin hamurunda var olan tarih bilincini, yeni kuşaklara aktarmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Adını tarihe altın harflerle kazıyan ecdadımızın geride bıraktığı şanlı geçmişe sırtımızı dayayarak, aldığımız güç ve moralle, ilhamla geleceğe emin adımlarla koşmak için projeler üretiyoruz. Gazi Mustafa Kemal’in Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimize milli tarih bilincini aşılamak için çalışıyoruz.”

“Sarıkamış Harekâtının 100.yılında şehitlerimizi Anma Yürüyüşü de bu tarihi olaylardan biri” diyen Bakan Çağatay Kılıç,“Bu topraklar için on binlerce şehit verdiğimiz tarihin unutulmaz sayfaları içinde yer alan olaylardan biri. Birinci Dünya savaşının o güç şartları sırasında Allah-u Ekber dağlarında dondurucu soğuğa ve kışa rağmen vatanı müdafaa için canlarını seve seve veren şehitlerimizin ruhu şad olsun. Eğer biz bugün bu topraklar üzerinde yaşıyorsak bilin ki bunun gibi nice nice  destanlar sayesinde olmuştur.” İfadelerine yer verdi.

“Aziz şehitlerimizin yazdığı bu destana sahip çıkacağız”


Ülke gençliğinin Aziz şehitlerin yazdığı bu destana sahip çıkacağını kaydeden Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bu destan, birlik ve beraberliğimizin, kardeşliğimizin destanıdır. Kardeşliğimizi anlamayanlar, kardeşliğimizi bozmak, tahrip etmek, özellikle burada gayret gösterenler, Sarıkamış’a gelsinler,  buradaki şehitliklerimizi görsünler. Aziz şehitlerimizin hatırası önünde kendileriyle ve şehitlerimizle baş başa kaldıklarında, onların da bu toprakların mayasını anlayacaklarına   inanıyorum. Çünkü burada yatanlar İstanbullu, Karslı, Adanalı Samsunlu, İzmirli, Ağrılı…Hepsi bu toprağın çocukları,hepsi birbirinin kardeşi.”

Sarıkamış Harekatı’nın hazırlık aşamasında neler yaşandı?

Sarıkamış Harekatı’nın düzenleme nedeni, 1. Dünya Savaşı'na yeterli hazırlıkları yapmadan girmek zorunda kalan Osmanlı Devleti'nde, Enver Paşa'nın, 93 Harbi'nde kaybedilen Kars, Batum, Artvin ve Ardahan'ı da geri alıp Kafkasya'ya yönelmesi oldu.

Enver Paşa’nın orduyu insan boyunu aşan karla kaplı Allahuekber Dağları üzerinden Sarıkamış'a doğru harekete geçme emri vermesi, büyük trajedinin başlangıcı olarak  tarih sayfalarındaki yerini aldı.

Araştırmalarda üst düzey komutanlara ait ortaya çıkan anılarda, 12-13 olan çocukların da bulunduğu Türk askerinin, karlara gömülerek şehit oluşu, tüm imkansızlıklara rağmen emre itaatkarlığı, bayrak sevgisi, vatanı uğruna neler yapabildiği tarihin altın sayfalarına kazındı.

Kurmay Yarbay Şerif Köprülü İlden'in Anıları…

Komutanlardan Kurmay Yarbay Şerif Köprülü İlden'in anılarında, Sarıkamış Harekatı'nda Enver Paşa'nın taarruz planlaması ve zamanlamasına yöneltilen eleştirilerle Türk askerinin verilen emirleri yerine getirebilmek için ölüm yolculuğuna sırt çevirmeden çıktığı bilgisi aktarılıyor. Köprülü Şerif Bey'in, "Sarıkamış bize büyük bir ibret olduğu kadar tarihimize parlak bir sahife-i şereftir. Tarihlere şan olsun ki büyük bir Türk ordusu cahil ve divane kumandanın ihtirasıyla yüksek dağlar üstünde kara kışın tipisiyle asırdide (yüzyıllık) düşmanın güllesi ve kurşunlarıyla uğraşa, cenkleşe istiklal-i milli uğruna kamilen mahvoldu da bir neferi arka çevirmedi. Sarıkamış'ta hiç panik olmamıştır'' şeklindeki ifadeleri, trajedinin boyutlarını gözler önüne seriyor. 

Fotoğraf galerisi için tıklayınız.

HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube
Tercih İle İlgili Sorunuz mu var?
Tercih İle İlgili Sorunuz mu var?
Birim Yöneticilerimiz İle Görüşün
Uluslararası Ofis
Öğrenci Temsilcisi
Çevrimiçi
Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
Muhammed Emin ERDİN
Çevrimiçi
Tıp Fakültesi
Faruk ALTINBAŞAK
Çevrimiçi
Mühendislik Fakültesi
Erdener ÖZÇETİN
Çevrimiçi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İsmail YILDIRIM
Çevrimiçi
Fen Edebiyat Fakültesi
İsa SARI
Çevrimiçi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Emre KELEŞ
Çevrimiçi
İlahiyat Fakültesi
Dila BARAN TEKİN
Çevrimiçi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Rıza Ozan EROĞLU
Çevrimiçi
Spor Bilimleri Fakültesi
Furkan ÇAMİÇİ
Çevrimiçi
Teknik Bilimler MYO
Mustafa KÖSELER
Çevrimiçi
Sosyal Bilimler MYO
Şule YUMUTKAN
Çevrimiçi
Alaca Avni Çelik MYO
Ömer YILDIZ
Çevrimiçi
Osmancık Ömer Derindere MYO
Kazım BAŞARAN
Çevrimiçi
Sungurlu MYO
Gökhan BODUROĞLU
Çevrimiçi
İskilip MYO
Cesur Yusuf GÖKER
Çevrimiçi
Sağlık Hizmetleri MYO
Sevim Gökçe YILMAZ
Çevrimiçi