“UNESCO’nun 30.Yılında Hattuşa” Projesi Görüşüldü

25 Kasım 15
“UNESCO’nun 30.Yılında Hattuşa” Projesi Görüşüldü

Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ı Boğazkale Kaymakamı Osman Aydoğan, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ömer Arslan, Boğazkale Belediye Başkanı Osman Tangazoğlu,

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru, Çorum Müzesi Müdürü Dr. Önder İpek ve OKA İl Koordinatörü Özden Özgür Yalçın ziyaret etti. Ziyaret kapsamında, Çorum’un Boğazkale ilçesinde Hattuşa’nın UNESCO Dünya Miras Listesine Girişinin 30.Yılı olmasına istinaden Boğazkale Kaymakamlığı tarafından ele alınan “UNESCO’nun 30.Yılında Hattuşa” isimli proje hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

“UNESCO’nun 30.Yılında Hattuşa” adıyla ele alınan proje kapsamında, ülkemizin köklü tarihi ve zengin kültürüyle uygarlık tarihinde önemli yeri olan Çorum’un kültür turizmine katkı sağlayacaktır. 

Günümüzden 7 bin yıl öncesine ait kültürel verilere rastlanan ve Anadolu’da ilk organize devleti kuran Hititlerin Başkenti Hattuşa, Anadolu’nun kalbinde UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınmış olan ülkemizdeki 9 değerden biridir. Türkiye Turizm Stratejisi Belgesindeki değerlerden biri olan Hitit Medeniyetinin merkezi olan Çorum’da, Boğazköy-Hattuşa, Alacahöyük ve Ortaköy-Şapinuva ören yerleri başta olmak üzere yayla turizmi, av turizmi, trekking ve bisiklet turları yapılması için uygun ortamlar bulunmaktadır.  Bu kapsamda bu proje ile Hattuşa-Boğazkale özelinde Çorum’da, yüksek katma değer potansiyeline sahip kültür-turizm değerlerinin öne çıkması hedeflenmektedir. 

Yerelde oluşturulacak kültür-turizm politikalarının gelişmesi sağlanacak; kaynakların etkin kullanımı, ekonomik canlanma, kültürel eşitsizliklerin azalması, özellikle kadınlar başta olmak üzere genç nüfusta kültür-turizm odaklı yaratıcılığın ve inovasyonun gelişmesi teşvik edilecektir. Bu sayede kültürün eğitimle bağlarını sıkılaştırması ve halkın kültür hayatında sadece izleyici değil üretici, yaratıcı olarak rol oynamasını sağlamak bakımından da fayda sağlayacaktır.


T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum