2015-Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2015-YDS İlkbahar Dönemi) İlimizde Yapıldı

05 Nisan 15

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nın (ÖSYM), 2013 yılından itibaren yabancı dil bilgisi seviye tespitine yönelik uygulamaya başladığı Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), ilimizde, 05 Nisan 2015 Pazar günü tek oturum halinde yapılmıştır. İlkbahar dönemi ve sonbahar dönemi şeklinde yılda iki defa yapılmakta olan bu sınava ilimizden yaklaşık 2.000 aday katılmıştır.

Birkaç yıl öncesine kadar İlimizde yapılmayan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı uygulanmadan önce ilimizden ortalama 200 civarında aday başvuruda bulunurken, bu sınavın ilimizde uygulanmaya başlamasıyla birlikte bu sayı yaklaşık on kat artış göstererek sınava giren aday sayısının 2.000’lere ulaşması memnuniyet verici bir gelişme olarak değerlendirilmektedir.

YDS Sınavı;

2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından, yabancı dil bilgisi seviye belirlemeye yönelik olarak, sadece Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapılmaktadır. Diğer yabancı dil bilgisi seviye belirleme sınavları (ÜDS/KPDS vb.) yapılmayacaktır. Ayrıca; ÖSYM tarafından uygulanan ve içeriğinde yabancı dil sorusu/testi bulunan sınavlarda yabancı dil sorusu/testi bulunmayacak, bu adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde YDS’den alacakları puanlar kullanılacaktır. Ancak, geçmiş yıllarda KPDS ve ÜDS’ye girip geçerli puanı almış adayların (KPSS’ ye girecek adaylar hariç) bu hakları, ilgili mevzuatta belirtilen şekilde geçerliliğini korumaktadır.

Bu nedenle, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS vb. sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS/KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu/özel kurum ve kuruluşların sınav/yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için YDS’ye katılmaları gerekmektedir.

ÇORUM ÖSYM İL SINAV KOORDİNATÖRLÜĞÜ

T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum