Üniversitemizden Çocuk Üniversitesi Atılımı

24 Mayıs 16
Üniversitemizden Çocuk Üniversitesi Atılımı

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam ve  Genel Sekreteri Erdal Kanık ile birlikte Üniversitemiz tarafından hayata geçirilecek olan "Çocuk Üniversitesi" projesiyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Nurcan Baykam, Üniversitenin sadece eğitim ve araştırma alanındaki çalışmalarla değil, misyonu gereği Çorum'a ve bölgesine bilimsel, sosyal, kültürel ve ekonomik katkı sağlayan birçok etkinliği gerçekleştirdiklerini belirterek bu anlamda yapılan son çalışmanın ise “Çocuk Üniversitesi” olduğunu ifade etti.

“Çocuk Üniversitesi”nin ülkenin geleceği ve mimarları olan çocukların okulların tatil olduğu dönemlerde üniversite ortamında, üniversitenin imkânlarını kullanarak öğretim görevlileri eşliğinde bilimsel, sanatsal ve sportif aktiviteler gerçekleştirileceğini dile getiren Prof. Dr. Baykam, “Buradaki amaç, öncelikle çocuklarımızın araştırma yapma kültürünü geliştirmektir. Çocuklarımız bilimsel faaliyet yaparken merak duygularının ortaya çıkartılması, eleştirel ve yapıcı düşünce sistemlerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Üniversitemiz laboratuvarlarında çocuklarımızın yaşayarak ve eğlenerek zaman zaman da hayretler içerisinde kalarak edindikleri yeni bilgi ve birikimler, yaşamlarının ve eğitimlerinin diğer süreçlerine de mutlaka yansıyacaktır”dedi.

Bilimsel çalışmaların yanı sıra yapılacak müzik, spor, sanatsal aktivitelerle bilim, sanat ve sporun yaşamın vazgeçilmez yapı taşları ve ulaşılabilirliğinin de çocuklara gösterileceğini kaydeden Prof. Dr. Baykam, tatil dönemlerinde gerçekleşen bu program ile sürekli eğitimin avantajlarını ortaya koymanın mümkün olacağını ayrıca çocukların tatil döneminde eğlenerek öğrenebileceklerini ifade ederek “Hitit Çocuk Üniversitesinin yeterli katılım ile başarılı bir başlangıç yapmasını ve hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Çocuk Üniversitesi 2016 yaz dönemi etkinlikleri, 20 Haziran-1 Temmuz 2016 tarihleri arasında ortaokul 5, 6, 7. sınıfı yeni bitirmiş ya da bitirecek öğrencilerin katılımına yönelik olarak programlanacak olup Üniversitemiz birimlerinde ve Çorum Müzesinde gerçekleşecek olan etkinlikler; Arkeoloji Atölyesi, Mikropların Dünyasına Yolculuk, Nano Dünyaya Yolculuk, Scract Atölyesi, Robotlar Artık Hayatımızda, DNA Okulu, Seslerin Dünyasına Yolculuk-Müziğimi Yapıyorum, Ebru Atölyesi ve Yaşam Boyu Spor şeklinde sıralanabilir. Etkinlikler içlerinde çocuk bakımı ve gelişimi uzmanlarının da olduğu konularıyla ilgili üniversitelerimizin 40 öğretim elemanının eşliğinde yapılacaktır. 

Çocuk Üniversitesine katılmak isteyen çocuklarımızın ön kayıtları 6 Haziran 2016 tarihine kadar sürecek olup 7-10 Haziran 2016 tarihlerinde ise kesin kayıtlar gerçekleşecektir. En fazla 40 öğrencinin kabul edileceği programa başvuru sayısı fazla olduğu takdirde başvuru sırasına göre kesin kayıt yapılacaktır. 

Etkinliklerin ayrıntılarına ve başvuru koşullarına www.cocukuniversitesi.hitit.edu.tr adresinden ulaşılabilir.


Üniversitemizden Çocuk Üniversitesi Atılımı
Üniversitemizden Çocuk Üniversitesi Atılımı
Üniversitemizden Çocuk Üniversitesi Atılımı
Üniversitemizden Çocuk Üniversitesi Atılımı
T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum