GreenMetric 2018 Sıralaması Açıklandı

21 Aralık 18

GreenMetric 2018 Dünya Üniversiteleri Sıralaması sonuçlarına göre Üniversitemiz, Türkiye’den katılan 28 vakıf ve devlet üniversitesi içinde 16. oldu. 

Kategorilere göre değerlendirildiğinde ise Üniversitemiz, Türkiye’den katılan tüm üniversiteler içinde enerji ve iklim değişikliği alanında 3. sırada, altyapı alanında ise 6. sırada  yer aldı. 

Dünya üniversitelerinin çevre bilinci ve yeşil kampüs hedefi doğrultusunda altyapı, enerji ve iklim değişikliği, atıklar, su kaynakları, ulaşım ve bu hedeflere yönelik eğitim kategorilerinde çalışmalarının değerlendirildiği sıralamaya bu yıl dünyanın 81 farklı ülkesinden 719 üniversite katıldı. İlk üç sırayı geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Hollanda’nın Wageningen Üniversitesi, İngiltere’nin Nottingham Üniversitesi ve ABD’nin California-Davis Üniversitesi’nin oluşturduğu GreenMetric dünya sıralamasında Üniversitemiz 461. sırada yer aldı.

Üniversitemiz, çevre dostu Yeşil Kampüs ve Sıfır Atık hedefleri ile, çevrenin korunması konusunda gereken koşul ve kaynakların eksiksiz olarak temin edilip sağlanması için çalışmalar yapılmasını ilke olarak benimsemiştir. 

Bu amaçla Üniversitemiz; yeni yapılan binalarımızda her aşamada çevre bilincini göz önünde bulundurarak, trijenerasyon sistemi ile enerjimizi üreterek enerji ve doğal kaynak yönetiminin iyileştirilmesi, atık yönetimi prosedürlerinin Entegre Çevre Bilgi Sistemi (ECBS) çerçevesinde sistematik bir şekilde sürdürülmesi, geri dönüşüm, aydınlatma ve ısıtma gibi alanlarda gerçekleştirdiği uygulamalarla ve konuyla ilgili eğitim ve bilimsel çalışmalarla rol model olmaya gayret etmektedir.


T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum