Aşçılık Programı Öğrencilerimiz Çorum Baklavası ile Gümüş Madalya Kazandı

05 Mayıs 19
Aşçılık Programı Öğrencilerimiz Çorum Baklavası ile Gümüş Madalya Kazandı

Üniversitemiz Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Remzi Bilgili öncülüğünde Aşçılık Programı öğrencilerimizden Mehmet Kaya, Hamza Tarhan, Ahmet Atalay Akdağ ve Turan Dönmez, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. Yılı şerefine Samsun’da düzenlenen 3. Uluslararası Mater Of Cake Samsun Pastacılık & Çikolata Festivali ile Pasta Yarışmasına katıldı.

Alaca Avni Çelik MYO Aşçılık Programı öğrencilerimizden Mehmet Kaya, yarışmada kültürel mirasa saygı ve genç nesillere kültürümüzün aktarılması amacıyla düzenlenen Yöresel Lezzetler kategorisinde Çorum’a has olan “Çorum Baklavası” ile ikinciliği elde ederek gümüş madalya kazandı.

Uluslararası profesyonel yarışmacıların katıldığı ve değerlendirmelerde ise uluslararası jüri üyelerinin yer aldığı yarışma ve festivale Nijerya, Hırvatistan, Sırbistan, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Slovenya ve Türkiye’den 16 kategori başlığı altında 150 yarışmacı katıldı. Ayrıca festival kapsamında 132 adet de pasta yapıldı.

Çorum beşlisinden (düğün çorbası, et yahni, su böreği, pilav ve Çorum baklavası) birisi olan Çorum baklavası, genellikle düğün ve bayramlarda ikram edilir. Çorum Has Baklavası; 50 kattan oluşur, fırında 125 derecede 4-5 saat pişirilir, Gül Burma ve Burma Baklava çok kızarmamış ve altın sarısı özelliğinde olmasının yanı sıra hafif ve az şerbetli olması ile bilinir. 

Öğrencilerimizden Rektörümüze Ziyaret

3. Uluslararası Mater Of Cake Samsun Pastacılık & Çikolata Festivali ile Pasta Yarışmasına katılarak derece elde eden öğrencilerimiz, Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Bahat Comba ve Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Remzi Bilgili ile birlikte Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ı ziyaret etti.

Ziyarette öğrencilerimizin almış oldukları eğitim ve katıldıkları yarışma hakkında bilgiler veren Doç. Dr. Bahat Comba, Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu olarak öğrencilerimizin kendilerini geliştirmeleri için büyük çaba sarf ettiklerini ifade ederek “Bu süreçte Rektörümüzün desteğini her zaman yanımızda hissediyoruz. Alaca Avni Çelik MYO adına kendisine çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan ise Hitit Üniversitesi olarak öğrencilerimizin her anlamda kendilerini geliştirmeleri ve daha donanımlı hale gelebilmeleri için en üst düzeyde destek verdiklerini ifade ederek öğrencilerimizin yarışma, sempozyum ve benzeri etkinliklere katılmalarına da büyük önem verdiklerini belirtti. Yönetim olarak en başından bu yana öğrenci proje ve teknik gezilerini de önemsediklerinin altını çizen Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, Hitit Üniversitesinin öğrenci ve mezunlarının elde ettikleri başarılarla daha da büyüyeceğine yürekten inandıklarını vurgulayarak “Büyük bir özgüven ile yarışmaya katılıp başarı elde eden öğrencilerimizi tebrik ediyor, onların yetişmesinde katkı sağlayan başta Doç. Dr. Bahat Comba ve Öğr. Gör. Remzi Bilgili olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Hitit Üniversitesi Rektörlüğü  


baklava
T.C. Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum