Üniversitemiz eduroam Üye Kurumları Arasına Girdi

Rektörlüğümüzce hayata geçirilen kablosuz internet projesi kapsamında yerleşkelerimizde tüm personelimiz ve öğrencilerimiz interneti kablosuz kullanabilmektedir.

Bu proje ile üniversitemiz uluslararası eduroam üye kurumlar arasına girmiştir.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Prof. Dr. Reha Metin ALKAN
                 Rektör           

 

 

eduroam nedir?

eduroam, Education Roaming (Eğitim Gezintisi) kelimelerinin kısaltmasıdır. RADIUS tabanlı altyapı üzerinden 802.1x güvenlik standartlarını kullanarak, eduroam üyesi kurumların kullanıcılarının diğer eğitim kurumlarında da sorunsuzca ağ kullanımını amaçlamaktadır.

eduroam üyesi kurumların kullanıcıları, kendi kurumlarında (Ev Kurum) ağa bağlanmak için kullandıkları kullanıcı adı şifre ikilileri ile, eduroam üyesi olan başka bir kurumdan (Misafir Kurum) ağa bağlanabilirler. Kullanıcı misafir kurumda iken aldığı eduroam yayınına bağlantı talebi gönderdiğinde, misafir kurumun yetkilendirme sunucusu, o kullanıcıyı kendi ev kurumunun yetkilendirme sunucusuna yönlendirerek, yetkili olup olmadığını belirler. Tüm bu sorgulamaların, sunucular arasında oluşturulan şifreli bir tünel içinden yapılması, kullanıcı adı şifre ikililerinin kullanıcının kendi ev sunucusu haricinde görülmesini engeller. Bu durumda kullanıcıların yapması gereken tek şey, misafir olduğu kurumda yeralan eduroam kablosuz ağını, kendi kurumunun ağına bağlanır gibi tanımlamasıdır.

Türkiyede eduroam

Katılımcı Listesi için tıklayınız.


HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube