Yayınlanma Tarihi: 28 Mart 2013 Perşembe

TÜBİTAK’tan Türkçe Akademik e-Kitap Projelerine 120 Bin Liraya Kadar Destek

TÜBİTAK, üniversite öğrencilerine yönelik bazı branşlarda hazırlanacak Türkçe akademik e-Kitap projelerine 120 bin liraya kadar destek verecek. Proje sonunda hazırlanacak e-Kitap’lar ücretsiz olarak tüm öğrencilerin kullanımına sunulacak.

Üniversitelerde Türkçe akademik kaynak eksikliğinin giderilmesi, modern araçlarla zenginleştirilen ders materyallerinin fırsat eşitliği sağlanarak tüm öğrencilerin erişimine sunulması ve ülkemizde lisans eğitimi kalitesinin artırılmasına destek amacıyla TÜBİTAK tarafından önemli bir çağrı açıldı. TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı Kitaplar Müdürlüğü’nün açtığı “5001-Akademik e-Kitap Çağrısı” ile e-Kitap projelerine destek verilecek.

Başlatılan program ile üniversitelerde okutulan lisans derslerine yönelik Türkçe kaynaklar artırılacak ve ders materyali havuzu oluşturulacak. Aynı zamanda akademisyenlerin Türkçe eser yazmaları teşvik edilecek. Böylece zengin içeriğe sahip akademik kitapların çeşit ve niteliği artırılacak. TÜBİTAK’ın başlattığı program sonunda ortaya çıkacak ders malzemeleri çevrimiçi olarak tüm öğrencilerin erişimine açılacak ve ücretsiz kullanılabilecek. e-Kitap’lardan aynı zamanda öğretim elemanları da yararlanabilecek.

E-Kitap’lar Zengin İçeriğe Sahip Olacak

TÜBİTAK desteğiyle hazırlanacak e-Kitap’lar zenginleştirilmiş içeriğe sahip olacak. Bu kapsamda kitaplarda özgün çizim, animasyon, simülasyon, sunum, deneyler, fotoğraf, video ile etkileşimli uygulamalar içeren materyaller yer alacak. Nitelikli ve güncel konu anlatımlı kitaplar, konu sonu soruları, soru çözüm setleri, günlük hayatla bağlantılı örnekler ve her bir konunun sunum slaytlarına sahip olacak.

Kimler e-Kitap Hazırlayabilecek?

Çağrı kapsamında e-Kitap hazırlamak amacıyla başvuru yapacak kişilerin, en az doktora derecesine sahip olmaları, dersin ilgili olduğu alanda lisans ya da lisansüstü düzeyde eğitim almış veya ders vermiş olmaları şartı aranıyor.

120 Bin Liraya Kadar Destek Verilecek

TÜBİTAK’ın projeye vereceği destek miktarı çağrının içeriğine ve ihtiyaçlarına uygun olarak belirlenecek. Akademik e-Kitap Çağrısı kapsamında telif bedeli hariç 120 bin liraya kadar destek sağlanacak. Hazırlanacak e-Kitap’lar için TÜBİTAK, eser sahiplerine toplam 50 bin liraya kadar telif bedeli ödeyecek. TÜBİTAK’a 14 Haziran’a kadar başvuru yapması gereken akademisyenler, projelerini 18 ay içinde tamamlayacak.

e-Kitap hazırlanacak dersler ise şunlar: İstatistiğe giriş 1–2, organik kimya, organik kimya (diğer bölümler), mikro ekonomiye giriş, mikro ekonomi 1–2, eğitim bilimlerine giriş, temel kimya, genel kimya 1 – 2, makro ekonomiye giriş, makro ekonomi, malzeme biliminin temelleri 1–2, diferansiyel denklemler, genel biyoloji 1 – 2, temel lineer cebir, lineer cebir, kalkülüs 1-2, muhasebe 1–2, sosyolojiye giriş, bilişim teknolojileri, bilişim teknolojileri uygulamaları, fizik 1–2, statik-mukavemet.

 

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube