Yayınlanma Tarihi: 24 Mart 2016 Perşembe

TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri 2016 Aday Gösterme Süreci Başladı

Türkiye Bilimler Akademisi’nin bilim insanlarını teşvik ve takdir misyonu kapsamında, 2015 yılında uluslararası düzeyde ihdas ettiği “TÜBA Akademi Ödülleri” bütün bilim insanlarına açıktır. Bu kapsamda Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri’ne 2016 yılı için başlayan aday gösterme süreci başlamış olup son aday gösterme tarihi 15 Haziran 2016’dır.

Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri her yıl Fen ve Mühendislik Bilimleri, Sağlık ve Yaşam Bilimleri ve Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere üç kategoride aday gösterilenlere her kategoride bir ödül olarak verilmektedir. 

Aday gösterilen bilim insanlarının çalışmaları ve katkıları üç ödül alanında oluşturulan TÜBA Ödül Komitelerince yerli ve yabancı hakem görüşleri alınarak değerlendirilecek ve ardından Komitelerin önerileri Akademi Konseyi’ne sunulacak ve ödül sahipleri Akademi Konseyi tarafından belirlenecek. Akademi Ödülü Madalyası, Akademi Ödülü Beratı ve takribi 30.000 USD para miktarından oluşan ödüller, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenecek olan törenle sahiplerine tevcih edilecek.

İlgili alanda özgün, öncü ve çığır açıcı çalışmaları olan bilim insanlarına tevcih edilen ve her yıl ödüllerden bir tanesinin üç alan arasında dönüşümlü olarak yalnızca Türkiye veya Türkiye bağlantılı bilim insanlarına verilmektedir.

TÜBA üyeleri, Türkiye’deki üniversite rektörlükleri, TÜBA’nın ilişkili olduğu bilim akademileri ve akademiler arası kuruluşlar ve davet edilen diğer bilim kuruluşları ve bilim insanları tarafından aday gösterilebilen Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri’ne TÜBA üyeleri, çalışanları ve değerlendirme süreçlerinde yer alan bilim insanları aday gösterilemiyor.

TÜBA Akademi Ödülleri ve aday gösterme hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Akademi Ödülü Esasları

2015 TÜBA Akademi Ödülü Sahipleri

Akademi Ödülü Madalyası


HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube