Norm Kadroda YÖK’ten Yetki Devri

Yükseköğretim Kurulu’nun resmi web sayfasından yapılan açıklamada, asgari kadro ve bunun iki katına kadar kadro kullanma yetkisinin üniversitelere devredildiği belirtildi. Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Yükseköğretim Kurulu, asgari kadro ve bunun iki katına kadar kadro kullanma yetkisini üniversitelere devretti.

YÖKteki bazı yetkilerin üniversitelere devredilmesi uygulamasına bir yenisini daha ekledi. Bu yükseköğretim tarihimizde YÖKün devrettiği en büyük yetki.

YÖK Yürütme Kurulunda alınan karar gereği üniversitelerdeki asgari kadro aktarımı artık YÖKün onayına ihtiyaç duyulmaksızın üniversite yönetim kurulunun kararıyla gerçekleştirilebilecek.

Asgari kadro sayısının iki katına kadar kadro kullanma yetkisi ise, üniversitelerin alt bileşenlerinin uygun görüşlerinin alınması kaydıyla yine üniversite yönetimlerine devredildi.

Bu kapsamda, üniversitelerin asgari kadroların iki katına kadar, bölgesel kalkınma odaklı üniversitelerde ihtisas alanları ile doğrudan ilgili birimler için üç katına kadar, araştırma üniversitelerinde dört katına kadar olan kadro aktarım yetkisi de üniversite yönetim kurulu kararıyla YÖK onayına ihtiyaç duyulmadan doğrudan üniversiteler tarafından gerçekleştirilecek.

YÖK sadece norm dışı kadro ihtiyaçları değerlendirilecek

YÖK, üniversitelerin sadece norm dışı kadro ihtiyaçları olması halinde bu talepleri değerlendirecek. YÖK, ayrıca üniversitelerin bu yetkiyi kullanırken ilgili anabilim dalı, ana sanat dalı, bölüm başkanları ve birim kurulları ile birlikte mevzuata ve akademik teamüllere uygun tarzda hareket etmeleri konusunda uyarıda bulundu.

Söz konusu karar, 31 Aralık 2019a kadar geçerli olacak. YÖK bir senelik müddet sonunda; yönetişim, liyakat, ehliyet ve kamu yararı bakımından üniversitelerin kadro kullanımlarını "kamuya açık bir şekilde değerlendirerek" bu süreleri üniversite bazında tekrar uzatacak. Bu yetki devri ile yükseköğretim kurumlarımızda üniversite kültürünün oluşmasının amaçlandığı belirtiliyor.

Kaynak: Yükseköğretim KuruluHIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube