Yayınlanma Tarihi: 04 Kasım 2021 Perşembe

Üniversitemiz eduGAIN Avrupa Akademik Ağı Üyesi Oldu

Üniversitemiz ULAKNET’e bağlı yüksek eğitim ve araştırma kurumları için kurulmuş kimlik federasyonu olan YETKİM’e katılım için Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığımız gerekli altyapı çalışmalarını tamamlayarak kimlik sağlayıcı kurum olarak başvuru sürecini tamamlamıştır.

YETKİM, web kaynakları için Tek Oturum Açma (TOA) yöntemi ile kimlik doğrulama ve yetkilendirme altyapısı sağlar. Bu altyapı ile kurumlar arası web kaynaklarına erişim basit ve güvenli olur.

TOA, tek bir kullanıcı ile tek oturum açarak tüm servislere erişim sağlayan bir kimlik doğrulama ve yetkilendirme mekanizmasıdır. Bu yöntem kullanıcılar için kullanıcı adı parola yönetimini kolaylaştırırken, sistem yönetimi için ihtiyaç duyulan işgücünü de azaltır. Böylece kullanıcıların e-posta, kütüphane ve öğrenci sistemi gibi farklı servislere tek bir adımda erişimi sağlanmaktadır.

Kimlik Federasyonu altyapısında;

Kişilerin tek bir kimlik bilgisi bulunur ve bu bilgiyi kendi kurumu kayıt altına alarak, güvenlik ve gizliliğini sağlar.

Kimlik bilgisi ile tek giriş yapılır ve çıkış yapılana veya servis erişimi için kullanılan web tarayıcısı kapatılana kadar kimlik bilgileri tekrar doğrulatılmaz.

Web kaynağı yöneticisi kullanıcı kimlik bilgilerini saklamak ve güvenliğini sağlamak zorunda kalmaz, kimlik doğrulama ile ilgili işlem yapmaz.

Kimlik doğrulama işlemi kişilerin kendi kurumları tarafından yapılır.

Servis sağlayıcılar ve kimlik sağlayıcılar hizmetleri ile ilgili üst veriyi karşılıklı paylaşırlar.

YETKİM, TUBİTAK ULAKBİM tarafından işletilir. Üniversitemizin de dahil olduğu  Erasmus+ Programı kapsamında yükseköğretim kurumlarının, öğrenci Erasmus hareketliliği ve üniversitelerarası anlaşmaları verilerinin paylaşabilmesi için Avrupa Akademik Ağı, GEANT tarafından kurulup işletilen EDUGAIN yetkilendirme servisi kullanılacaktır.

YETKİM aynı zamanda eduGAIN üyesidir. eduGAIN Avrupa Akademik ağı GEANT tarafından işletilen küresel bir hizmettir.  73 farklı ülkenin eğitim ve araştırma ağları tarafından işletilen federasyonların katılımı ile 2.600’den fazla kimlik sağlayıcısı ve 1.800’den fazla hizmet sağlayıcısı aynı çatı altında toplanmıştır. Üniversitemiz de 22 Eylül 2021 tarihi itibariyle bu ağa dahil olarak eğitim ve araştırma bağlamında yeni kaynaklara erişim sağlanabilecektir.

HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube