Yayınlanma Tarihi: 09 Ekim 2013 Çarşamba

Üniversitemiz Çorum TSO İle Sanayi İşbirliğine İmza Attı

Üniversitemiz ile Çorum Ticaret ve Sanayi Odası, ilimizdeki mevcut üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek ve daha köklü temellere dayandırmak adına ortak bir bildirgeye imza attı. Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan ve Çorum TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal arasında gerçekleşen görüşmeye, Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülen Elmas Aslan ve Fen Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali Kılıçarslan da katıldılar.

Hazırlanan bildirgeye göre her iki kurumun bünyesinde yeni kurulan Proje Koordinasyon Birimleri ortak çalışmalar yürüteceklerdir. İlimizde faaliyet gösteren firmalarımız, AR-GE’den pazarlamaya kadar olan süreçte yaşadıkları sorunları TSO Proje Koordinasyon Birimi vasıtasıyla Üniversitemize iletebilecek, Üniversitemiz de sorunların çözümü noktasında akademik çalışmalar yürütecektir.

Firmalarımızın sorunları, akademisyenlerimize tez konusu olsun

Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, Üniversitemiz bünyesinde 19 programda 700’den fazla lisansüstü eğitim gören öğrenci bulunduğunu belirterek, “İlimizde ürün ya da hizmet üreten firmalarımızın gerek ürün geliştirme, gerek üretim, gerekse pazarlama aşamasında karşılaştıkları sorunları üniversitemize iletirlerse, sayıları bu yıl 700’ü geçen lisansüstü öğrencilerimiz, bu konularda tez çalışması yapabilirler. Bu sayede hem firmamızın sorunu çözümü kavuşmuş olur, hem de öğrencilerimiz verimli bir eğitim dönemi geçirmiş olurlar. Akademik bakış açısı ile bilimsel yöntemlerle tespit edilen sorunlar, küçük projelerle çözüme kavuşturulacağı gibi SAN-TEZ gibi ulusal, devlet destekli projelerle de çözüme kavuşturulabilir. Lisansüstü öğrencilerimiz, yalnızca Hitit Üniversitesi’nden mezun olanlar değil, farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok kamu ve özel kurum ve kuruluşlara mensuptur” dedi.

Sanayicilerimiz, tez sunumlarına katılabilir

Lisansüstü eğitim gören öğrencilerin, eğitim sürecinde belli bir konuda tez hazırladıklarını ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, hazırlanan bu tezlerin, üniversitemizce hazırlanan bir komisyona sunum halinde aktarıldığını belirterek “Biz daha önce önerilmemiş bir çalışmayı hayata geçirmek istiyoruz. Firmalarımız, dilerlerse tez sunum toplantılarımıza izleyici olarak katılabilirler. Bununla; firmalarımızın ilgisini çekecek bir çalışmayı hayata geçirerek lisansüstü öğrencilerimizi bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Böyle bir ortamda firmalarımız, derinlemesine işlenmiş tez konusundan bir fikir edinebilir, bu işin çekirdeğinden yetişmiş bir kişi ile bilimsel çalışmasını yapmış bir kişi güç birliği yaparak çok daha geniş bir projeyi hayata geçirme imkânı bulabilirler” şeklinde açıklamada bulundu.

Üniversite-sanayi iş birliğini somutlaştırma projesi

Hitit Üniversitesi olarak, firmaların sorunlarının çözümü noktasında akademisyenlere belli oranlarda ekonomik katkı sağlayacaklarını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, firmaların da belli oranlarda sağlayacağı ekonomik katkı ve teknik destek ile sorunların daha kolay çözülebileceği ve yalın üretimin daha da yaygınlaşabileceğini vurgulayarak, “Amacımız, sorunların çözümü için atılması gereken adımların atılmasının yanı sıra ekonomik yükünün de azaltılmasıdır. Üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek adına böyle bir adım atıyoruz. Üniversitemizin Proje Koordinasyon Birimi ile Ticaret ve Sanayi Odamızın Proje Koordinasyon Birimi aracılığıyla sanayicilerimiz ve akademisyenlerimiz bir araya getirmek nihai hedefimiz” dedi.

TEKNOKENT’in altyapısı oluşuyor

Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, iki birim arasında hayata geçirilecek çalışmaların, TEKNOKENT’in içerik olarak altyapısını oluşturacağını düşündüğünü söyledi. İlimizde Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulacak olan TEKNOKENT’in kısa süre içerisinde faal duruma geleceğini ifade eden Prof. Dr. Alkan, “Bina yapmaktan ziyade TEKNOKENT’in içeriğinin AR-GE için modellenmesi önemlidir. Dolayısıyla bizim bugünden itibaren başlayacağımız çalışmalar, yarın TEKNOKENT bünyesinde yapılacak çalışmalara ışık tutacaktır dedi.

Firmalarımızın da kendilerini TEKNOKENT’e şimdiden hazırlamaya başlamaları önemli gördüğümüz bir husus olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, Sürekli Eğitim Merkezimiz, Alternatif Enerji Sistemleri ve Biyomedikal Uygulama ve Araştırma Merkezimiz ile Merkezi Laboratuarımızla sanayicilerimizin yanında olacağını açıkladı.

HİTİTSEM, iş güvenliği uzmanlığı eğitimine başladı

Rektörümüz Prof. Dr. Alkan ayrıca, Hitit Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde iş sağlığı ve güvenliği eğitimi için kayıtların başladığını belirterek bununla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yetki belgesinin alındığını ifade ederek, iş güvenliği uzmanı istihdam etmesi zorunlu olan firmaların, HİTİTSEM’e müracaat edebileceklerini sözlerine ekledi.

Üniversite-sanayi işbirliği teşekkürü

Rektörümüz Prof. Dr. Alkan konuşmasında, ilimizde üniversite-sanayi işbirliği konusunda bir köprü vazifesi gören TSO’ya teşekkür ederek, “Üniversitesi-sanayi işbirliği çalışmalarının haricinde Uluslararası Dünya Güreş Şampiyonası’nın ilimizde yapılması için verilen destek ve akademik yıl açılışında öğrencilerimize dağıtmak üzere sağlanan bilgisayar desteğinden dolayı Ticaret ve Sanayi Odamıza teşekkür ediyorum. Ayrıca firma ziyaretlerimizde bizlere gösterilen ilgi ve alakadan dolayı bütün iş dünyamıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Üniversitemiz, desteğe hazır

Çorum TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal da, Hitit Üniversitesi’nin her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirterek “yeter ki Çorum iş dünyamız bu desteği talep etsin” dedi. Hitit Üniversitesi’nin; bir firmanın AR-GE’den pazarlamaya kadar olan süreçte karşılaşılabilecek sorunlarda her konuda çalışma yapabilecek kapasiteye sahip olduğunu ifade eden Başaranhıncal, iş dünyasında gösterdiği ilgiden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan’a teşekkür etti.

Koordinasyon birimleri faydalı olacak

Her iki kurumun Proje Koordinasyon Birimlerinin ortak hareket ederek hem iş dünyasına, hem de üniversiteye, dolayısıyla Çorum’a faydalı çalışmalar yapılabileceğini söyleyen Başaranhıncal, “Odamız bünyesinde Avrupa Birliği Bilgi Noktası, ABİGEM gibi iş dünyamıza yönelik yenilikçi çalışmalar yürüten birimlerimiz mevcut. Proje Koordinasyon Birimlerimizin ortak çalışması ile de üniversitemizin danışmanlık desteğini arkamıza alarak somut adımlar atmaya devam ediyoruz. Elbette bu süreçte firmalarımızın katkı ve desteklerini ihtiyacımız var. Bu süreçte firmalarımızın bizimle yaptığı görüşmeler ve bu görüşmelerin ayrıntıları, yalnızca iki kurum arasında değerlendirilecektir. Üniversite-sanayi işbirliğinde başlatmış olduğumuz yeni sürecin ilimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal ayrıca iş dünyasından gelen talep doğrultusunda TSO bünyesinde gruplar oluşturularak, bu gruplara özel eğitim programı düzenlenebileceğini de belirtti. 


HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube