2014-ALES Sonbahar Dönemi Sınavı Yapıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nca (ÖSYM) yapılan 2014 Sonbahar Dönemi - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ( 2014-ALES ), 23 Kasım 2014 Pazar günü 10 sınav binamızda yaklaşık 1.400 adayın katılımı ile gerçekleştirildi.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES ) Nedir?

ALES;

·         78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda,

·         Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,

·         Yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.

Sınavda alınan puanlar, istenildiğinde yukarıda sayılan amaçlar için ilgili kurumlara adaylar tarafından verilecektir.

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden öğrenebileceklerdir. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. ALES sınavı hakkında detaylı bilgiler ÖSYM’nin web sayfasında yer almaktadır.

ÇORUM İL SINAV KOORDİNATÖRLÜĞÜ 


HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube