Yayınlanma Tarihi: 04 Ağustos 2015 Salı

Rektörümüz, Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü Osman Arslan’ı Ziyaret Etti

Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, kısa bir süre önce faaliyete başlayan Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü Osman Arslan’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Genel Müdürlük görevini üstlenen Osman Arslan’ı tebrik eden Rektör Prof. Dr. Alkan, şimdiye kadar üstlendiği tüm görevlerde gösterdiği başarıyı, yeni devraldığı bu görevinde de sürdüreceğine inandığını belirtti.

Rektör Prof. Dr. Alkan, dünyada faizsiz finans sisteminin çok büyük bir hızla gelişerek büyüdüğünü, bütün dünyada 2003 yılında toplam büyüklüğü 200 milyar dolar olan faizsiz finans sisteminin 2014’te 2 trilyon doları aştığını, 2018 sonunda da uluslararası kuruluşların tahminlerine göre 3.4 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağını ifade ederek, bu muazzam hacmi ve sahip olduğu büyük potansiyeli ile artık sadece Müslüman ülkelerin sermayesiyle kurulmuş İslami Finans Kuruluşlarının değil, dünyanın en büyük bankalarının, finans kuruluşlarının da bu sistemle yakından ilgilendiğini ve buradan pay almaya çalıştığını belirtti. Rektör Prof. Dr. Alkan, 150 yılı aşan geçmişiyle ülkemizin ilk milli bankası olan Ziraat Bankası’nın, yine bu konuda öncü bir rol üstlenerek kısa bir süre önce faaliyetlerine başladığını, böylelikle sadece Türkiye’de değil, bölgesinde de katılım bankacılığına güç katacağına inandığını sözlerine ekledi.

Hitit Üniversitesi olarak geçtiğimiz Mayıs ayında Prof. Dr. Hayrettin Karaman başta olmak üzere, konusunun uzmanı pek çok uzmanın katılımları ile gerçekleştirilen “Katılım Bankacılığında Yeni Ufuklar” isimli panelde bu konunun detaylı bir şekilde ele alındığını, sayın Genel Müdürümüz Osman Arslan’ın da katıldığı oldukça etkili olan bu etkinliğin yenilerinin de yapılması için gayret edeceklerini belirten Rektör Prof. Dr. Alkan, İİBF Bankacılık ve Finans Bölümümüz başta olmak üzere, Üniversitemizin Meslek Yüksekokullarında yer alan bu alan ile ilgili bölümlerimizde bulunan konusunun uzmanı öğretim elemanlarımızca bu ve finansın her alanında yeni çalışmalar yapacaklarını belirterek, 21-24 Ekim 2015 tarihleri arasında Üniversitemizce gerçekleştirecek olan 19. Finans Sempozyumuna da Genel Müdür Arslan’ı davet etti. Rektör Prof. Dr. Alkan, Üniversitemizin finans alanında her türlü ortak çalışmaya hazır olduğunu, bu konuda Ziraat Katılım Bankası’nın desteklerini de beklediklerini sözlerine ekledi.

Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü Osman Arslan da, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Rektör Prof. Dr. Alkan’ın yapmış olduğu çalışmaları büyük bir memnuniyetle takip ettiklerini, Üniversitenin hızla büyüdüğünü görmenin mutluluğunu yaşadıklarını, Hitit Üniversitesi’ne her düzeyde destek vermeye de hazır olduklarını belirterek, başarılar diledi.

HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube