Yayınlanma Tarihi: 31 Ekim 2016 Pazartesi

“12. Dünya Üniversiteler Güreş Şampiyonası” Sona Erdi

Üniversitemiz ev sahipliğinde 25-30 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenen “12.Dünya Üniversiteler Güreş Şampiyonası” gerçekleştirilen kapanış seremonisiyle sona erdi.  

Şampiyonanın kapanış törenine Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Çorum Belediye Başkan Yarımcısı Zeki Gül, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer, FISU Başkan Yardımcısı Leopold Germain Senghor, üniversitemiz öğretim elemanları, idari personeli, öğrencileri ve Çorum halkı katıldı.

Kapanış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, 30’a yakın ülkenden 400’e yakın sporcunun yer aldığı ve son derece yoğun katılımla centilmence müsabakaların yapıldığı güzel bir şampiyonanın başarıyla sonuna gelinmesinden dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek “2012 yılında başladığımız ve 2016 yılına kadar bu sürecin her anlamda güzel bir şekilde tamamlanmasının mutluluğunu yaşadığımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bundan sonra sadece üniversite düzeyinde değil ülkemizin her düzeyinde farklı işbirliklerine yol açacak güzel bir beraberliğin başlangıcını da burada başlattığımızı düşünüyorum” diyerek etkinliğin bir hafta sürmesine rağmen çok uzun hazırlıkların sonucunda ortaya çıktığını vurguladı.

 “Her şeyden önce bu güzel etkinliğin güreşin çok önemli merkezlerinden Çorum’da yapılmasına en önemli katkı sağlayan Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer’e şükranlarımı sunmak istiyorum. Elbette bu etkinliğin yapılmasında Çorum Valiliğimizin, Milletvekillerimizin, Çorum Belediyesinin, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün, İl Sağlık Müdürlüğünün, Ticaret ve Sanayi Odamızın, ÇESOB’un çok değerli katkılarını gördüğümüzü ifade etmek istiyorum ve gönülden teşekkür ediyorum” diyen Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, 13. Dünya Üniversiteler Güreş Şampiyonası için bayrağı teslim alan Brezilya ekibine tebriklerini ileterek “Brezilya’nın güzel bir şampiyonaya ev sahipliği yapacağına inanıyorum. Arzu ederlerse tüm bilgi birikimlerimizi ve tecrübelerimizi paylaşmaya hazırız” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, “FISU heyetine, hakemlere, teknik ekibe, emeği geçen herkese herkse şahsım, üniversitem, ilim ve ülkem adına teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah Türkiye olarak güzel bir organizasyona imza attık. FISU içerisinde şuana kadar yapılan etkinliklerden en güzelini gerçekleştirdiğimizi ümit ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

FISU Başkan Yardımcısı Leopold Germain Senghor, selamlama konuşmasının ardından “Bugün sonuna geldiğimiz üst düzey bir güreş şampiyonasına katılmış bulunuyoruz. Bu gibi etkinlikler, tam bir ekip ruhu, çaba ve özveri olmadan yapılamaz ve biz 6 gün boyunca bu üç şeyi bir arada gördük, tüm müsabakalarda da bunu hissettik. Bütün bu çaba ve özveriden dolayı, Türkiye Üniversiteler Spor Federasyonu işbirliği ile Organizasyon Komitesine, Dünya Güreş Birliğine, bu misafirperver şehir Çorum’un yerel yöneticilerine, Hitit Üniversitesine ve Türkiye Cumhuriyetine teşekkürü bir borç biliriz. Hepsinden ziyade, FISU adına ben; siz güreşçileri, antrenörlerinizi ve yöneticilerinizi şampiyona boyunca göstermiş olduğunuz üstün performanstan ötürü kutluyorum. Umuyorum ki sahada öğrenmiş olduğunuzdan çok daha fazlasını alıp götüreceksiniz. Çorum’da bize göstermiş olduğunuz sıcak karşılama ve dostluk için minnettarız ve birçoğumuz tüm bunları geride bırakıp buradan ayrılacak olmaktan dolayı üzüntü duyacağız. Bir kez daha dürüst oyunları için katılımcılara teşekkür etmek ve bu şampiyonanın kazananlarını tebrik etmek istiyorum. Böylelikle 12. Dünya Üniversiteler Güreş Şampiyonasını burada sonlandırıyor, bu büyük organizasyona katkı sağlayan herkesi tebrik ediyor ve birçoğunuzu 2018’de Brezilya’da görmeyi umut ediyorum” ifadelerini kullandı.HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube