“Arı Ürünlerinin Üretim ve Pazarlamasında Yaşanılan Sorunlar” Konulu Panel Gerçekleştirildi

 Üniversitemiz ve Çorum Arı Yetiştiriciliği Birliği ortaklığında “Arı Ürünlerinin Üretim ve Pazarlamasında Yaşanılan Sorunlar” konulu panel Ethem Erkoç Konferans Salonunda düzenlendi.

Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden Dr. Ali Korkmaz, Çorum Arı Yetiştiricileri Başkanı Yücel Saygı, Arıcılık ve Arı Ürünleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali Salur ve birçok konuk katıldı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan etkinlikte, açış konuşmasını Arıcılık ve Arı Ürünleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali Salur yaptı. Yrd. Doç. Dr. Ali Salur, panelin kuruluş amaç, faaliyet, vizyon ve misyonuna ilişkin bilgiler verdi. Merkezin arı ve arı ürünleri ile ilgili araştırmalar yapmayı, bilimsel toplantılar düzenlemeyi, paydaşlarla iş birliğinde bulunmayı ve apiterapi araştırmaları yapmayı amaçladıklarını ifade ederek Merkez olarak yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler de verdi.

Son olarak Yrd. Doç. Dr. Ali Salur, bu panelle sektörde konusunda uzman olan kişilerin bilgi ve tecrübelerini üreticilerin hizmetine sunmayı, paylaşmayı ve farkındalığı arttırmayı amaçladıklarını da sözlerine ekleyerek paneli gerçekleştirilmesinde emeği geçen ve desteği olan başta Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan’a, Çorum Arı Yetiştiricileri Birliğine, panelistlere ve katılım sağlayan herkese teşekkür etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan ise Arıcılık ve Arı Ürünleri Uygulama ve Araştırma Merkezimizin pek çok çalışmaya imza attığını ve amaçlarının her alanda şehrimize katkı sağlamak olma bilinciyle hareket ettiklerini ifade etti. Aynı zamanda bugün büyük güç sahibi ülkelerin birçoğunun tarım ülkesi olduğunu, tarımda olsun hayvancılıkta olsun azami şekilde teknolojiden yararlanarak iyi işler yapmak zorunluluğunda olduğumuzu da söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Alkan,  buna gönül veren insanlara katkı sağlayabilirlerse üniversite olarak çok mutlu olacaklarını da sözlerine ekledi.

Düzenlenen bu panelle bu alanda yaşanılan sorunlara ya da üretimi arttırmanın amacında olduklarını belirterek “Sizlerden arzum, birlikte istişare ederek bir yol haritası çıkartmak.  Bizimle çalıştığınız durumda sizlere yardımcı olabiliriz.  Sizlerle birlikte olursak yapamayacağımız hiçbir şey yok. Panelin geri dönüşü olan güzel iş birliklerine vesile olmasını diliyorum.” diye konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, “Bu üniversite sizin üniversiteniz. Üniversite olarak her türlü faaliyeti yapmaya hazırız. Bizler sizler içi buradayız.” diyerek panelde emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Konuşmaların tamamlanmasının ardından Panel Yrd. Doç. Dr. Ali Salur’un moderatörlüğünde Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Ali Korkmaz’ın “Üretim Sürecinde Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” ve Çorum Arı Yetiştiricileri Başkanı Yücel Saygı’nın “Çorum’da Arı Ürünleri Üreticilerinin Üretim ve Pazarlama Sorunları” konulu sunumlarıyla devam etti.  

Panelin diğer konuşmacıları ARMASAD Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Kürşat Utlu'nun "Arıcılık Malzemeleri Üretim ve Pazarlama Sorunları", BALDER Yönetim Kurulu Başkan Yrd. İsfendiyar Üzümcü'nün "Üretimde, Tedarikte ve Kalitede Sürdürülebilirlik ve Gıda Güvenliği" ve Apilab Sistem Müdürü Ufuk Alpat'ın "Ulusal ve Uluslararası Bal Pazarında Uygulanan Regülasyonlar Kapsamında Sürdürebilir Kalite ve Eğitimin Önemi" konulu sunumlarının tamamlanmasının ardından katılımcılara plaket takdiminde bulunuldu. 


HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube