YÖK Bursuyla 3 Binin Üzerinde Doktoralı İnsan Kaynağı Yetişiyor

Yükseköğretim Kurulu(YÖK)’ndan yapılan açıklamada; Yükseköğretim Kurulunca öncelikli alanlarda doktora yapan araştırma görevlilerinin tez çalışmalarına ve yurt dışında araştırma amaçlı doktora yapanlara yönelik başlatılan iki farklı burs programından yararlananların sayısının 3 bin 314ü bulduğu belirtildi. YÖK’ten konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“YÖK verilerine göre, YÖKün "Gelecek 10 yıl için güçlü nesiller yetiştirme" sloganı ile 2016da yaşama geçirdiği, tematik ve ülke için öncelikli 100 alanda öğretim üyesi ihtiyacını karşılamaya yönelik kurguladığı 100/2000 YÖK Doktora Burs programı devam ediyor. Kurgusu itibarıyla dünyada bir ilk olan 100/2000 YÖK Doktora Burs programında her çağrı döneminde 2 bin öğrenciye YÖK tarafından doktora bursu veriliyor. Bu burs programından şimdiye kadar 3 bin 220 kişi yararlandı. Program kapsamında verilen burs desteği YÖKe tahsis edilen bütçeden sağlanıyor.

YÖK- YUDAB ile yurt dışında araştırma yapma fırsatı

Diğer yandan bu yıl ilk kez başlatılan "Araştırma Görevlileri için Yurt Dışı Araştırma Bursları (YÖK -YUDAB)" kapsamında, doktora tez aşamasında olan araştırma görevlilerinden burs koşulunu sağlayanlardan 94 araştırma görevlisine burs veriliyor.

YÖK-YUDAB programı kapsamında yılda 400 araştırma görevlisinin desteklenmesi planlanıyor. Bu programın hayata geçirilmesiyle Türkiye için öncelikli alanlarda çok sayıda uluslararası deneyim sahibi akademisyen, Türk akademisine kazandırılacak.

Çinden Amerikaya, Rusyadan Avusturalyaya uzanan araştırma yapma imkânı 

Program ile Türk yükseköğretiminin kalite boyutuna ve uluslararası görünürlüğüne de katkıda bulunulması amaçlanıyor. Program kapsamındaki öğrenciler, doktora tez çalışmalarının bir bölümünü dünyanın saygın üniversitelerinde yapacak.

Bu yılki YUDAB programından yararlanma hakkı kazanan araştırma görevlileri, Almanya, Amerika, Avustralya, Belçika, Çin, Danimarka, Estonya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada ve Rusyadaki önde gelen üniversitelerde doktora tezleriyle ilgili 6 ay ile 1 yıl arasında araştırma yapacaklar. Bu program kapsamında verilen burs desteği de YÖKe tahsis edilen bütçeden sağlanacak.

Ülke için öncelikli alanlarda doktora yaptırılıyor 

YÖKün 100/2000 ve YÖK YUDAB ismiyle başlattığı doktora burs programlarından yararlananlar, savunma bilişimi modelleme ve simülasyon, mikro ve nanoteknoloji, aşı, afet tıbbı, hidrojen ve yakıt pilleri, sensör teknolojileri, iklim değişikliği, milletlerarası hukuk, KBRN, hava ve uzay araçları tasarımı, mekatronik uluslararası güvenlik ve terör, kutup çalışmaları, deniz hukuku, robotik, Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi gibi ülkemizin ihtiyaç duyduğu öncelikli alanlarda araştırmalarını sürdürüyor.

YÖK Başkanı Saraç: "Doktora için 1000/1 hedefini koyduk" 

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, doktora burslarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kalkınmış ülkelerde doktoralı insan sayısının yüksek olduğunu, Çinde 1000 kişiye 2,2; Amerikada 1000 kişiye 1,7; Avrupa Birliği ülkelerinde 1000 kişiye 1,5 doktoralı kişi düşerken Türkiyede bu oranın 1000 kişiye 0,4 olduğunu belirten Başkan Saraç, şöyle konuştu: "Türkiyenin kalkınmış ülkeler arasındaki sıralamasını yükseltmek için doktoralı insan gücünün artırılması gerekiyor. Biz de bu bağlamda, 1000/1 hedefini koyduk. Yani 1000 kişiye 1 doktoralı kişi. Buradaki maksadımız aslında endüstriye de sanayiye de bir doktoralı iş gücü, doktoralı insan gücü kazandırmak."

YÖK Başkanı Saraç, seçilen 100 doktora alanının, 2013ten itibaren dünya bilim literatürüne katılan "Yükseköğretimde Akıllı Uzmanlaşma" çalışmaları ve onlarca bilim insanının fikrinin alınarak kararlaştırıldığını bildirdi. Bu kavramın esas gayesinin, 21. yüzyılda öne çıkan yüksek teknoloji, inovasyon ve gerekli insani ve sosyal değerlerin çalışmalarını ve araştırmalarını üretmek ve ülkeye bu alanda bilim insanı kazandırmak olduğuna işaret eden Başkan Saraç, "Ülkemizin ihtiyacı olan 100 alanda 2000 öğrenci, YÖK bursu ile Türkiyenin güçlü üniversitelerinde doktora yapıyor. Yükseköğretim Kurulu olarak bizler de öğrencilerin çalışmalarında gösterdiği başarıyı ve akademik performanslarını dikkate alarak, eğitimleri boyunca, özellikle araştırma kavramına yönelik olarak, kendilerine özgün olanaklar sunmaya çalışıyoruz."

YÖK Başkanı Saraç, yükseköğretim tarihinde ilk kez başlattıkları 100/2000 ve YÖK YUDAB Doktora Burs programlarına gösterilen ilgiden ve programların başarıyla yürütülmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Hitit Üniversitesi’nden 8 kişi 100/2000 YÖK Doktora Bursundan faydalanıyor

Üniversitemiz bünyesinde

  • Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı Sosyal Medya Çalışmaları alanında 2,
  • Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı Davranışsal Ekonomi alanında 3,
  • Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Biyoteknoloji alanında 3

olmak üzere toplam 8 öğrencimiz 100/2000 YÖK Doktora bursundan faydalanmaktadır.


 Hitit Üniversitesi Rektörlüğü
HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube