Şeker Çocuklar Harekete Geçti

14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Üniversitemiz Tıp Fakültesi ve Spor Bilimleri Fakültesi iş birliğinde Spor Bilimleri Fakültesi Spor Salonunda ‘Şeker Çocuklar Harekete Geçti’ etkinliği gerçekleştirildi. 

Etkinliğe Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, Rektörümü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı, Spor Bilimleri Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Faruk Yamaner, Çorum İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Ömer Sobacı, Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Çorum Erol Olçok Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Çağatay Afşarlar ve hastane yönetimi, tip-1 diyabetli çocuklar ile aileleri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Spor Bilimleri Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Faruk Yamaner, diyabetin egzersiz yapmaya ya da profesyonel spor yapmaya engel olmadığını ve aksine tedavinin bir parçası olduğu ifade ederek diyabet başta olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde egzersizin önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Prof. Dr. Yamaner, Spor Bilimleri Fakültesi olarak bu doğrultuda egzersiz programları düzenleyeceklerini de sözlerine ekledi.  

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı da konuşmasında diyabetin bir hastalık değil bir yaşam biçimi olduğuna dikkat çekerek lisedeki tip-1 diyabetli bir sınıf arkadaşının üniversite sınavında birinci olduğunu dile getirdi ve tip-1 diyabetin başarıya engel olmayacağının altını çizdi.

Konuşmasında diyabetin tedavi edilmediği takdirde birçok organ ve sistemde zararlara neden olabileceğine değinen Çorum İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Ömer Sobacı da dikkatli beslenme ve düzenli egzersiz ile diyabette kontrolün sağlanabileceğini ve diyabetin verebileceği zararların önlenebileceğini söyledi. 

Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül ise diyabetin sosyal yönünün de değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek “Üniversitemiz, sadece kendi öğrencileriyle ilgilenmekle kalmıyor tüm sosyal projelerde de Belediyemiz ile iş birliği içerisinde hareket ediyor. Bu noktada başta Rektörümüz olmak üzere emeği geçen tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum. Buradaki yavrularımızın da gelecekte çok özel yerlerde olacağına yürekten inanıyorum” diyerek Üniversitemizin gerçekleştirdiği bu ve benzeri programlara Belediye olarak her zaman destek vereceklerini belirtti. 

Üniversitemiz Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç Dr. Havva Nur Peltek Kendirci de diyabet hastalığında egzersizin önemini vurgulayarak takip ettikleri tip-1 diyabetli çocuk hastalara Spor Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri tarafından haftada 3 gün step-aerobik ve zumba eğitimi verildiğini söyledi ve aileler için de benzer bir egzersiz programının düzenlenmesinin planlandığı belirtti. 

Konuşmaların ardından tip-1 diyabetli çocuk hastalar tarafından step-aerobik ve zumba gösterisi gerçekleştirildi ve diyabet farkındalığının artırılması amacıyla tip-1 diyabetli çocuk ve gençler tarafından hazırlanan video gösterimi yapıldı. Program, Tip-1 diyabet hastası Esin Özkan’ın kendi yazdığı diyabet şarkısının söylenmesiyle sona erdi. HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube