Yayınlanma Tarihi: 11 Mart 2018 Pazar

Üniversitemizde “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nde KOSGEB Kadın Girişimcilik Sertifikaları Verildi

AK Parti Kadın Kolları İl Başkanlığı tarafından “8 Mart Dünya Kadınlar Günü Programı ve Ödül Töreni” Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu Ethem Erkoç Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Etkinliğe AK Parti İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ, Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, AK Parti Genel Merkez Ekonomi Birim Başkan Yardımcısı Burçin Öztürk, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir, Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, Belediye Başkanı Zeki Gül’ün eşi Halime Gül, Kadın Kolları İl Başkanı Meryem Demir, Gençlik Kolları Başkanı Muhammed Fatih Temur, Üniversitemiz öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Eşref Savaş Başcı, Yrd. Doç. Dr. Mihriban Cindiloğlu Demirer ve Yrd. Doç. Dr. Cihat Savsar ile OSGEB Çorum Müdürlüğü KOBİ Uzman Nuran Hatipoğlu Dal, KOSGEB kursiyerleri ve çok sayıda konuk katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayıp telgrafların okunmasıyla başlayan etkinliğin açış konuşmasını AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Meryem Demir yaptı.

Başkan Demir: “Toplumun Büyümesinde Kadının Katkısı Büyük”

Türk toplumunun gelişip büyümesinde kadınların katkısının büyük olduğunu belirten Kadın Kolları İl Başkanı Meryem Demir, “Toplumda kadına verilen önem ve itibarın artırılması konusunda AK Parti hükümetinin gayretleri son derece etkilidir. Her kesimdeki kadınların bilimde, sanatta, iş hayatında ve sosyal hayattaki başarı örneklerini gururla dinliyor ve anlatıyoruz. Üreten, kendi ayakları üzerinde durup ülke ekonomisine katkıda bulunan kadınların oranı küçümsenemeyecek durumdadır. Hedefimiz bu yüzde 33’lik oranı 2023 yılında yüzde 41’lere çıkararak daha çok kadının iş hayatında başarılı olmasını sağlamaktır. ” dedi.

Hayatın her alanında kadını temsilen 28 Şubat sürecinde üniversiteden ayrılmak zorunda kalan alan Ayşe Aktaş, “28 Şubat’ta Kadın Olmak”, Afganistanlı Şeyma Hanım “Savaşta Kadın Olmak” ve Çorumlu İş Kadını Başak Gözde Taşkıran “İş Hayatında Kadın Olmak” konularında sunumlarını gerçekleştirdiler.

Rektör Prof. Dr. Alkan: “Başarıda Tüm Çorum’un Katkısı Var”

Protokol konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan,  saygı ve selamlama konuşmasının ardından pek çok etkinliğe ev sahipliği yaptıklarını ancak bugün yapılan etkinliğin hem “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” olması hem de KOSGEB Girişimcilik Kursunu tamamlayan kursiyerlere başarı belgelerinin verilmesi münasebetiyle ev sahipliği yapmalarının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan,  “Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın ‘Her İlde En Az Bir Üniversite’ anlayışındaki ana amaçlarından bir tanesi de yükseköğrenime erişilebilirliği artırmak, kolaylaştırmak olduğu kadar üniversitelerin sahip olduğu Üniversitelerin sahip olduğu bilgi birikimini, tecrübesini ve her türlü imkanını başta bulunduğu ile, bölgeye, ülkemize ve dünyaya yansıtmasıydı. Görev yaptığım süre içerisinde bu anlayışın her anlamda yaygınlaşması için gayret ettik. Bugün böyle güzel bir netice elde etmenin mutluluğunu yaşıyorum.” dedi. 

“Dünyadaki Mazlumların Bize İhtiyacı Var”

Prof. Dr. Alkan, “Bugün çok duygusal hikayeler dinledik. Çok çalışıyoruz ancak burada dinlediğimiz hikayelerden sonra daha çok çalışmamız gerektiğini bilincini tekrar hatırlıyoruz.  Bu milletin ve dünyadaki mazlumların sorumluluğunu üzerimizde hissetmeli ve bu sorumluluğu taşımalıyız.  Dünyadaki mazlumların bize ihtiyacı var. Bu bilinçle, her gün diğer günden daha çok çalışmalıyız.” diye konuştu.

 “Üniversitelerin Girişimcilik Alanında Lokomotif Görevi Yapması Gerekiyor”

Girişimciliğin yeni dünya düzeninde önemine değinen Prof. Dr. Alkan şunları söyledi: “ABD’de yapılan araştırmaya göre, 1980-2005 yılları arasında kurulan, beş yaşından küçük olan firmalar tüm istihdamı oluşturuyor. Büyük firmalar ve kamu küçülmeye gidiyor. Endüstri 4.0 devrimi sonrasında, makineleşme ve buna bağlı olarak işçi sayısının azaltılması yoluna gidiliyor. Dünyada da kamuda bir daralma var. Geriye istihdamı sağlayacak sadece tek bir faktör kalıyor o da girişimcilik. O yüzden üniversitelerin girişimcilik ekosistemini kurması, bu anlamda lokomotif görevi yapması gerekiyor. Bizler de ne kadar genç olsakta bunu bir fırsata dönüştürdük.”

 “Üniversite Çorum’undur”

Son olarak konuşmasında Rektör Prof. Dr. Alkan şunları kaydetti: “Şükürler olsun ki Hitit Üniversitesi sadece rutin eğitim faaliyetlerini gerçekleştiren bir kurum değil, aynı zamanda 20 bin öğrencisi, 1500 akademik ve idari personeliyle, toplumun her kesimine dokunan, onlarla iş birliği yapan, katma değer sağlamaya çalışan bir kamu kurumuna dönüştü. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Bizim başarımızın temelinde ilimizde oluşturduğumuz sinerji var. Hitit Üniversitesi bugün dünyadaki en iyi 2300.cü üniversitelerden biri oldu.  Doğru hedefe yönelirsek her şeyi yaparız. Böylesi bir etkinliğe vesile olduğumuz için çok mutlu ve onurluyuz. Hitit Üniversitesi, Çorum’un gelişmesinin ana unsurlarından biri olduğunun farkında ve bizler bu bilinçle çalışmaya devam edeceğiz. Bu üniversite Çorum’undur. Hep beraber, omuz omuza verirsek yapamayacağımız hiçbir şey yok.” 

Av. Karadağ:  “Kadına Her Dönemde Önem Veren Bir Milletiz”

AK Parti İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ ise konuşmasında “Üniversitemizin kuruluş aşamasında siyasi partilerle, Valilikle, Belediye’yle ve TSO’yla hep iş birliği yapmasını istemiştik. Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ın göreve gelmesiyle birlikte bu emelimiz tam tamına gerçekleşti. Toplumun bütün kesimleriyle iş birliği içerisinde Çorum’un faydasına olacak çalışmalar yapan, her zaman yapılan projelere destek olan ve açık olan Rektörümüze sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

Üç farklı kadının hayat öyküsünün anlatılmasının ardından Rektörümüzle bu konuda istişare yaptıklarını ifade ederek 28 Şubat’ta üniversiteden ayrılmak zorunda kalan Ayşe Aktaş’a yüksek lisans yapma fırsatı verilmesini sağlayacaklarını, Afganistanlı Şeyma kardeşimize de iktidar partisi olarak her türlü desteğin verildiğini ve verilmeye devam edeceğini belirten Av. Karadağ, Afganistanlı kardeşimizin çölyak hastası çocuğuna da Üniversitemiz tarafından glütensiz un verileceği müjdesini vererek, Başak Gözde Taşkıran’a ise iş hayatında başarılarının devamı diledi.

Millet olarak kadınlarımıza her çağda ve dönemde önem verdiği bilgisi üzerinde durarak “Bizlerde hep Batı’ya bağımlı bir düşünce yapısı oluşmuş. Halbuki Türk Milleti’ne ve Müslümanlık Tarihi’ne baktığımızda Peygamber Efendimizden itibaren kadına büyük  ehemmiyet verilmiştir. Cahiliye devrinde kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü bir devirde Peygamber Efendimiz bir devrim yapmış, erkek çocuklarının el üstünde tutulduğu, kız çocuklarının babalar tarafından utanç duyulup diri diri toprağa gömüldüğü bir dönemde kadınla erkeğin eşit olduğunu Peygamberimiz ilan etmiş ve cennet annelerin ayakları altında diyerek erkekten çok daha üstün bir konumda olduğunu dünyaya ilan etmiştir.” şeklinde konuştu. “Osmanlı’da da padişahların dünyaya hükmettiği dönemlerde valide sultanlar padişahlar üzerinde en etkili kişiler olmuşlardır. Birinci Dünya Savaşı’nda da kadınlarımız cephelerde savaşmışlardır. Cumhuriyet Tarihi’ne baktığımızda da görüyoruz ki Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934’te dünyada seçme ve seçilme hakkını bize vererek bu hakka sahip olan ender ülkelerden biri olmuşuzdur. O dönemde dünyada kadın temsilinde Türkiye’de ilk sıralardadır.” diye konuşan Av. Karadağ, parti yönetimlerinde ve meclis üyeliklerinde kadınların yer almasına önem verdiklerini dile getirerek kadınların da siyasette ve iş hayatında yer almak için çaba göstermelerini istedi ve ekledi: “Cumhurbaşkanımız da kadının her alanda yer almasına ve öncelik verilmesine büyük önem vermektedir.  Bizim isteğimiz de kadınlarımızdan başarılı olmaları için çaba sarf etmeleridir. Biz de varız diyebilmeleri için tam da bugün uygun bir zaman.”

Son olarak İl başkanı Av. Karadağ, “Bugün burada KOSGEB kadın girişimcilik kursunu tamamlayan kadınlarımıza başarı belgelerini vermenin mutluluğu içindeyiz. Bu kapsamda, emek veren herkese teşekkür ediyorum. Üniversitemizle birlikte her zaman iş birliğimize ve çalışmalarımıza devam ettireceğiz. Tüm siyasi partileri, kurum ve kuruşları, Üniversitemizle her zaman iş birliği yapmalarına tavsiye ediyoruz. Buna açık bir Rektörümüz ve yönetim anlayışımız var. Her iki etkinlik dolayısıyla bizleri bir araya getiren ve emek veren herkese teşekkür ediyorum. Kadınlarımızın şiddetten uzak, onurlu ve güzel çalışmalar yapmasını diliyorum ” diyerek konuşmasını bitirdi.

Öztürk: “Kadına Verilen Değer O Toplumun Medeniyet Seviyesinin Göstergesidir”

Son olarak kürsüye gelen AK Parti Genel Merkez Ekonomi Birim Başkan Yardımcısı Burçin Öztürk de kadına verilen değerin o toplumun medeniyet seviyesinin göstergesi olduğunu belirterek şunları söyledi: “Yeni Türkiye kurulmasına, yarına inanç ve güvenle bakılması, Türk kadınının geçmişte olduğu gibi günümüzde de önemli misyon üstlenmiştir. Devletin ve milletin varlığını sürdürmesi için her şeyi yapmış yeri geldiğinde canını hiçe saymıştır. Bunun en büyük göstergesi 15 Temmuz’dur. Şerife Bacıların, Kara Fatmaların 15 Temmuz’da yaşadığını gördük. AK Parti iktidarı; kadınların çalışma hayatı, eğitim, ekonomik, siyaset ve sosyal alanda konumlarını iyileştirdi.”

Konuşmaların ardından AK Parti İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ tarafından programın yapılmasında ve KOSGEB Girişimcilik kursuna vermiş olduğu desteklerden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan’a ve beraberinde öğretim üyelerimize teşekkür plaketi takdim edildi.

Törende Üniversitemiz, KOSGEB ve Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanlığının iş birliği ile gerçekleştirdiği ‘Kadın Girişimcilik’ kursu eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyere belgeleri ve temsil çekleri verildi.


HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube