Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2018 Cumartesi

Dördüncü Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı Yapıldı


Yükseköğretim tarihinde "alana özgü" dil yeterliliğini belirlemeye yönelik sınav olan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı’nın dördüncüsü, Ülkemiz genelinde 30 il merkezi ile birlikte ilimizde de 17 Mart 2018 Cumartesi günü tek oturum halinde gerçekleştirildi. YÖKDİL Sınavı ilk kez 05 Mart 2017 tarihinde yapıldı. YÖK tarafından başlatılan YÖKDİL Sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenmiş olup ilimizde bu sınava yaklaşık 750 aday katıldı. 

YÖKDİL Sınavı, mevcut Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavının (YDS) yanında, adayın alanındaki (Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında) dil yeterliliğini belirlemeye yönelik akademik yabancı dil sınavı niteliği taşımaktadır. Bu sınavla birlikte YDS yapılmaya devam etmekte olup, adaylar her iki sınava da girebilecek ve her iki sınavın da eşit geçerliliği olacaktır.

Sınava başta yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar olmak üzere, yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da katılabilmektedir.

Hitit Üniversitesi Rektörü ve İl Sınav Koordinatörü Prof. Dr. Reha Metin ALKAN, İlimizde yapılan bu sınavın kurallara uygun olarak huzur ve güvenlik içerisinde uygulanmasına katkı sağlayan tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, sınavın her aşamasında görev alan tüm personele ve emeği geçen herkese teşekkür etti.


 

       Çorum Sınav Koordinatörlüğü

HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube