Yayınlanma Tarihi: 15 Mayıs 2018 Salı

Üniversitemiz Senatosu ABD’nin Kudüs Kararının Reddine İlişkin Basın Açıklaması Düzenledi

Üniversitemiz Senatosu tarafından ABD’nin Kudüs ile ilgili almış olduğu kararı kabul etmediğimizi tüm dünyaya bir kez daha haykırmak; İsrail’in Filistinli kardeşlerimize uyguladığı soykırımı lanetlediğimizi ve Filistinli kardeşlerimizin her daim yanında olduğumuzu göstermek üzere Rektörlük Senato Salonunda basın açıklaması yapıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan açıklamasında ABD’nin yapmış olduğu tasarrufu eleştirerek “ABD uluslararası hukuk, BM kararları ve tarihi ve sosyal gerçekleri görmezden gelip, Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı almak suretiyle Ortadoğu’da istikrarsızlık ve kaosa davetiye çıkarmış, terör devleti İsrail’i katliama sevk etmiştir. Bu meşum kararın Nekbe/Felaket gününün 70. yıldönümüne getirilmesi, olayın ne kadar büyük tahrik ve provokasyon boyutu içerdiğini gözler önüne sermektedir.”  ifadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Reha Metin Alkan alınan karara ve yapılan zulme ilişkin açıklamasında şunları kaydetti: “21. yüzyılın ilk çeyreğinde ve Haçlı zihniyeti içinde yürütülen katliamın faillerini ve ortaklarını lanetliyoruz. Masum Filistin halkının haklarının Siyonist devlet tarafından on yıllardır sürekli olarak ihlal edilmesi, en temel özgürlüklerinden mahrum bırakılması ve son olarak bu katliama cüret etmesi karşısında insanlığın, gür bir sesle ve topyekûn biçimde, dur dememesi kabul edilebilir bir durum değildir. Tarih bu günleri kara bir leke olarak yazacaktır. Filistin halkı meşru müdafaa hakkına sahiptir. İşgalci konumundaki İsrail ve hamisi ABD Ortadoğu’da mazlum insanlara karşı şiddet kullanmak suretiyle devlet terörü işlemişlerdir. Birleşmiş Milletler ve Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesini göreve davet ediyor, eğer uluslararası hukuk varsa ve insanlık bir nebze vicdan sahibiyse, bu kurumların Trump ve Netanyahu aleyhine derhal soruşturma açarak, gereğini yapmalarını bekliyoruz.”

Son olarak Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, hep beraber bu harekete karşı birleşmenin önemini bildirdiği açıklamasında, Filistin halkına taziye dileklerinde bulunarak şunları ifade etti: “Bizler masum ve mazlum Filistin halkına başsağlığı dilerken, sadece vatanlarını ve namuslarını savunurken şehit düşen kardeşlerimizin değil, hukukun da katledildiğini tüm dünyanın er geç anlayacağını düşünüyoruz. Vicdan sahibi herkesi, ABD ve İsrail aleyhine tavır almaya, haksızlıklarını haykırmaya ve Filistin halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz. Zira ‘her şey bittiğinde hatırlayacağımız şey; dostlarımızın sessizliği olacaktır’.”HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube