Yayınlanma Tarihi: 29 Ocak 2019 Salı

İçerisinde Hitit Üniversitesinin Projesinin de Yer Aldığı Antarktika’ya Bilim Üssü Kurulması Projesi Seferi Başlıyor

Antarktikaya Bilim Üssü Kurulması Projesi kapsamında düzenlenecek 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi başlıyor.

Antarktikaya Bilim Üssü Kurulması Projesi kapsamında 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferine katılacak Türk ekibi bugün (29 Ocak 2019) yola çıkacak.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi (PolReC) koordinesinde gerçekleşecek 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi için hazırlıklar tamamlandı.
Bu yıl 17si Türk, 8i yabancı, toplam 25 katılımcının yer alacağı seferde, 30 gün boyunca pek çok alanda bilimsel araştırma yapılacak.

Sefer kapsamında İstanbul Teknik, Karadeniz Teknik, Orta Doğu Teknik, Niğde Ömer Halisdemir, Hitit, Bahçeşehir, Boğaziçi, Ondokuz Mayıs ve İstanbul üniversitelerinden toplam 13 projeye yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek.
Bilim insanlarının yanı sıra sefere, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Harita Genel Müdürlüğü, Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığından yetkililer de katılacak. 

Türk Bilim Kampı kurulacak
Geçici Bilim Üssü oluşturulmasına yönelik çalışmaların gerçekleştirileceği sefer kapsamında, Horseshoe Adasında Türk Bilim Kampı kurulacak. Antarktika Anlaşmalar Sisteminde "gözlemci" statüsünde bulunan Türkiye, bu seferle "danışman ülke" statüsüne geçme hedefine bir adım daha yaklaşacak.
Ayrıca, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kıtaya 2 Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu kurulacak.

Milli sporcu buzlu sulara dalacak 
Dünya dalış rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen de 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi heyetiyle "beyaz kıta"ya gidecek. Ercümen, sefer kapsamında Antarktikanın buzlu sularında dalış gerçekleştirecek.
Anadolu Ajansı (AA) ekibi de 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferine katılarak bilim insanlarının çalışmalarını yerinde takip edecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı


HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube