Yayınlanma Tarihi: 16 Mayıs 2019 Perşembe

Engelli Farkındalığımıza YÖK’ten Bir Ödül Daha

"Engelsiz Erişim" ve "Engelsiz Eğitim" sloganları ile yükseköğretim kurumlarındaki engelli bireylerin mekânlara, eğitsel imkânlara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık yaratmayı ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmayı amaçlayan YÖK tarafından “Yükseköğretimde Engelsiz Ufuklar Çalıştayı” gerçekleştirildi. 

Yükseköğretime kaliteli erişilebilirlik bağlamında engelli öğrencilere yönelik sunulan hizmetlerin var olan durumunu ve iyi uygulama örneklerini ortaya koyarak geleceğe dönük neler yapılabileceğini tartışmak amacıyla düzenlenen çalıştaya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, YÖK Engelli Öğrenci Çalışma Grubu Yürütücüsü ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, Üniversitemiz adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam ve Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Selen Özakar Akça, üniversitelerin rektörleri ve öğretim üyeleri ile üniversitelerdeki engelli öğrenci birim sorumluları katıldı.

Çalıştay bünyesinde 81 üniversiteden toplamda 653 başvurunun yapıldığı “2019 yılı Engelsiz Üniversite Ödülleri”ni almaya hak kazanan üniversite ve kişilere ödülleri de takdim edildi. Gerçekleştirilen törende Üniversitemize ödül kapsamında başvuru yaptığı Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi için Mekânda Erişim Bayrak Ödülü (Turuncu Bayrak) verildi.

Bilindiği üzere geçen yıl  “Mekanda Erişim Bayrak Ödülü” (Turuncu Bayrak), “Eğitimde Erişilebilirlik Bayrak Ödülü” (Yeşil Bayrak) ve “Sosyo-Kültürel Faaliyetlere Erişilebilirlik Bayrak Ödülü” (Mavi Bayrak) olmak üzere 5 Bayrak ve 1 Engelsiz Program Nişanı bulunan Üniversitemizin almış olduğu son bayrak ödülü ile toplam 6 Bayrak ve 1 Engelsiz Program Nişanı bulunmaktadır.

Birim/Program

ÖDÜL

2018 Yılı

Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu

ENGELSİZ PROGRAM NİŞANI (Gıda Teknolojisi Programı)

 

YEŞİL BAYRAK Eğitimde Erişim

 

Spor Bilimleri Fakültesi

TURUNCU BAYRAK Mekanda Erişim

 

 

YEŞİL BAYRAK Eğitimde Erişim

 

Sağlık Bilimleri Enstitüsü

TURUNCU BAYRAK Mekanda Erişim

 

 

YEŞİL BAYRAK Eğitimde Erişim

 

2019 Yılı

Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

TURUNCU BAYRAK Mekanda Erişim

 


Hitit Üniversitesi Rektörlüğü

HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube