Yayınlanma Tarihi: 05 Mayıs 2019 Pazar

2019 – ALES 1 Sınavı Yapıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nca (ÖSYM) 2019- Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES 1), 05 Mayıs 2019 Pazar günü yapıldı. İlimizde Hitit Üniversitesi Koordinatörlüğünce tek oturum halinde gerçekleştirilen sınava yaklaşık 1400 aday katıldı. Daha önceki yıllarda iki kez yapılan ALES, ÖSYM Başkanlığınca 2018 yılından itibaren yılda üç kez uygulanacaktır.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES );

  • 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda,
  • Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,
  • Yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde,
  • Teknik öğretmenler için mühendislik tamamlama programlarında ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.

Sınavda alınan puanlar, istenildiğinde yukarıda sayılan amaçlar için ilgili kurumlara adaylar tarafından verilecektir. Bu sınavın sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir. 

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. 


Çorum Sınav Koordinatörlüğü 

HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube