Yayınlanma Tarihi: 20 Mart 2020 Cuma

Üniversitemiz Dezenfeksiyon Çalışmalarını Kendi Üretimi Dezenfektanlarla Yapıyor

Yeni tip koronavirüs salgınının ortaya çıkmasının hemen ardından harekete geçen Üniversitemizde üst düzey tedbirler uygulanıyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alınan koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında Üniversitemiz tarafından dezenfektan üretimine başlandı.

Tüm birimleriyle salgına karşı etkili bir mücadele yürüten Üniversitemiz, dezenfeksiyon çalışmalarını ise kendi ihtiyacını karşılamak için üretimini yaptığı dezenfektanlarla yapıyor. 

Fen Edebiyat Fakültesi Kimya bölümü tarafından insan sağlığı ön planda tutularak üniversitenin ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilen el ve yüzey dezenfektanlarına ihtiyaç duyulması halinde kamu kurum ve kuruluşları için de dezenfektan üretimi yapılabilecek.

Hitit Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tuğrul Yıldırım, ülkemizde de görülen yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Laboratuvarında dezenfeksiyon malzemeleri üretimine başladıklarını söyledi. 

Bu üretimin amacının üniversitenin dezenfektan ihtiyacını karşılamak olduğunu dile getiren Yıldırım, dezenfektanların içeriği hakkında açıklamalarda bulunarak “İçeriğinde sağlığa zararlı hiçbir madde bulunmamaktadır. El dezenfektanı için yüzde 65 etil alkol derecesi ile üretmekteyiz. İçinde kullandığımız esans gıda uyumlu. Ayrıca gliserin ekliyoruz ki ellerde egzama olmasın, çatlak bulunanlarda ise sıkıntı olmasın. Yüzey temizleyicileri ise hastanelerde kullanılan yüzey temizleyicileriyle aynı içeriğe sahip” dedi.HIZLI ERİŞİM

Instagram Twitter Facebook Youtube